Jak učit děti lyžovat

By: Rob Wall

Pokud se rozhodneme, že budeme učit své děti lyžovat, tak to buď děláme sami, nebo si zaplatíme kurz, kde se dítěti budou věnovat zkušení instruktoři a ty jej povedou k tomu, aby se naučilo dobře lyžovat.

Za kurz se samozřejmě platí, a pokud peníze nechceme dávat, pak je to na nás, jak se k tomu postavíme. Tím, že dítěti kurz zaplatíme, se mnohdy ochudíme o krásné chvíle, které s dětmi můžete strávit. Proto je velmi zajímavé a i zábavné, když své děti učíme lyžovat sami. Chce to ale, aby rodiče byli sami lyžaři, jinak výuku mohou provádět jen těžko. S výukou začněte nejdříve ve 3 letech. Dítě v tuto dobu už umí samo velmi dobře chodit a běhat a ovládat své dolní končetiny. Je navíc připravené na neobvyklý způsob pohybu dolních končetin.

Pro první krůčky na lyžích použijte lyže, kterým se takzvaně říká First step. Pokud cítíte, že to dítě nebaví, tak jej do toho nenuťte. Jakmile do toho bude tlačené, může se vzpouzet. Na lyže můžete dítě začít zvykat i doma na koberci. Nechte jej, ať se v nich pohybuje a zkouší, jak se mu v nich otáčí.

A jak vybírat lyže? Měly být asi tak o 10 až 20 cm kratší, než je výška dítěte. Nebojte se lyží z bazaru. Na první krůčky není nutné vyhazovat za ně majlant a navíc berte v potaz to, že děti z lyží velmi rychle vyrostou. Oproti tomu byste ale měli investovat do nových lyžáků, protože ty by neměly být vyšlapané a rozhodně by měly být pevné.

Jako první by se mělo dítě naučit ťapkat v lyžích dopředu a dozadu a zjišťovat to, jak moc sníh klouže. Další bod je otáčení se na místě, kdy se dítě samo zvládne otočit až do vzdálenosti 5 metrů. Při sjíždění je velmi nutné, aby šlo o skutečně mírný svah. Většina lyžařských středisek takové svahy i s malými vleky mají.

Děti učte sjíždět formou hry tak, aby je to bavilo a aby neměly pocit, že jsou do něčeho tlačeni. Není důležitá forma výuky tolik, jako zasvěcení dítěte do světa zábavy.

Jak být na svahu in

By: SkiStar

Chcete být na svahu in a to i přesto, že se nemusíte líčit? Na lyžích, v helmě a lyžařském oblečení se ztratíte, ale i tak na sebe můžete upozornit a to nejen svým lyžařským uměním. Oblékněte se stylově na svah i vy.

Oblečení na svah může být ryze funkční, nebo může být i stylové. Chcete-li na svahu vypadat dobře, tak musíte vědět, že to, aby vám bylo teplo, není jedinou důležitou věcí. Abyste vypadala zajímavě, oblékněte si lesklé oblečení, které doplníte stylovou kožešinkou, nebo blýskavými kamínky. Obléci se ale můžete do stylového sportovního oblečení bez zbytečných peripetií. Styly v žádném případě nekombinujte. Buď buďte za dámu, nebo za sportovkyni. Jediné co je dovoleno kombinovat, jsou barvy.

Nemusíte být sladěni do puntíku, ale zase na druhou stranu to, co dříve bylo žádané a to je například stejná barva přeskáčů a stejná  barva helmy, není dnes už vůbec nutné. Barvy zbytečně nepřekombinujte, ale zcela jistě se jich nemusíte bát. Rozhodnete-li se pro barvu bílou, tak by na sobě měla mít i jiné prvky. Pokud byste se oblékli celí čistě do bílého, tak byste pak mohli být snadno přehlídnuti na svahu a tím by mohlo dojít k úrazu. Pokud tedy chcete bílou, rozhodně volte i jiné kombinace barev. Sice samotná bílá vypadá pěkně, ale na svahu je nebezpečná.

Nenoste zbytečně velké nápisy na oblečení. Nehodí se to. Lidé by si vás mohli splést s personálem a obsluhou vleku.

Pokud se vám líbí drahé modely, na které nemáte a obdivujete je například na celebritách v časopisech, tak si najděte nějakou šikovnou švadlenu, která vám toto dokáže ušít a nechte si podobné věci spíchnou od ní. Ušetříte tak spousty peněz, protože šikovná švadlena vám klidně podobný kousek ušije za cenu, kde bude o jednu nulu méně. Nemusíte běhat po obchodech a zjišťovat, kde se dá takový kousek sehnat a nemusíte se hroutit když se dozvíte to, kolik byste za něj musela zaplatit, aby byl váš.

Jak si zařídit domácí posilovnu

By: Rene Cunningham

Nechcete chodit cvičit mezi lidi, chcete cvičit doma v soukromí a tak přemýšlíte, jak si zařídit domácí posilovnu? Pokud budete chtít takto investovat peníze, měli byste být přesvědčeni o tom, že u cvičení skutečně vydržíte a není to jen otázka chvilky, než vás tato euforie pustí.

Zařídit si posilovnu není zrovna nejlevnější záležitost a tak dobře zvažte, budete-li jí opravdu pravidelně využívat a jste-li rozhodnutí se do posilování pořádně opřít. Pokud si myslíte, že to vaše nadšení je jen chvilkové, pak to raději nechte na posilování v klasické posilovně. Jestli jste si ale jisti, že posilovnu využijete, pak začněte s výbavou a zařizováním.

Jak tedy začít?

Nejprve začněte nákupem strojů na partie, které potřebujete posílit ze všeho nejvíce. Určitě by ve vaší výbavě neměli chybět činky. Kolika kilogramové je jen na vás, záleží, chcete-li se zpevnit, posílit, nebo vyrýsovat.

Nemáte-li finance na to, abyste si zařídili posilovnu ihned, začínejte postupně. Nejprve vybavíte domácí posilovnu jen tím nejnutnějším, co zrovna potřebujete nejvíce. Pak přidávejte další a další cvičební pomůcky.

Pokud máte na cvičení samostatnou místnost, tím lépe. Vybavte si jí i zrcadli, které jsou ke cvičení dost důležité. Je třeba se při cvičení vidět, abyste poznali, zda neděláte chyby, navíc vás to bude vybízet k vyšším výkonům. Dobré je také cvičit u hudby.

Pokud pro vás bude finančně hodně náročné svou vlastní posilovnu vybavit, klidně se domluvte s někým z vašich přátel, že se budete na výbavě finančně podílet společně s tím, že mu umožníte kdykoliv si do vaší domácí posilovny přijít taktéž zacvičit.

Jak jezdit na in-line bruslích

In-line brusle vám mohou přinést nejen zábavu, ale také dobrou kondičku a skvělou postavu. Jízda na in-line bruslích se trošku liší od bruslí na led, ale princip je v podstatě stejný. S in-line bruslemi můžete jezdit do kopce i z kopce, na rozdíl od bruslí na led.

Díky jízdě do kopce pak dobře procvičíte své nohy, stehna a hýždě a posílíte je.

Jak jezdit na in-line bruslích?

By: US CPSC

Především si pro své začátky vyberte rovný povrch, na kterém není štěrk, kameny, dlažba a podobně. Toto je velmi důležité, protože vás in-line brusle v počátcích na takto nerovném povrchu nebudou vůbec poslouchat.

Nejezděte z kopce, ani do kopce. Rozjíždějte se pomalu a bruslete do písmene V. Při odrazu si pravou nohu mírně vytočte doprava a levou zase mírně doleva. Na in-line bruslích je na zadní části brusle brzda, díky které pak zastavíte a to tak, že chodidlo postavíte na patu.

Brzdící techniky však mohou být různé, časem se naučíte i jiné. Rozhodně si k in-line bruslím pořiďte také chrániče a to na kolena, lokty a také helmu na hlavu, kterou se budete chránit. Nepřeceňujte své síly. Nejprve se opravdu pořádně naučte jezdit na rovině, než se dostanete ke sjíždění kopečků.

Jezděte tam, kde nejezdí auta, aby vás neohrozila. Některá města mají in-line dráhy, kam si můžete zajít. Je však spousty měst, kde si zabruslit je opravdu problém. Při výběru bruslí nekupujte brusle, které jsou nejlevnější, ale takové, které budou pohodlné a budete se v nich cítit dobře.

Doporučuji koupit brusle se silikonovými kolečky. Pokud máte kolem sebe někoho, kdo již bruslí, poproste ho, aby se vám v začátcích věnoval a ukázal vám techniku bruslení. Pokud se bruslit naučíte, vtáhne vás to a uvidíte, že vás tento způsob sportu bude velmi bavit.

Jak vybrat trekové hole?

V poslední době velmi oblíbeným a populárním sportem je turistika s trekovými nebo Nordic walkingovými holemi. Nejenom, že vám hole dodají při chůzi terénem jistotu, velmi důležitým momentem je procvičení celého těla. Při chůzi bez holí, která je také zdraví prospěšná, vůbec nezapojujeme, anebo zapojujeme jenom málo, paže a svaly zádové. Správným výběrem holí je tělo v pohybu celé.

Při rozhodování, jaké hole si vybrat, zvažte, zda budete chodit aktivně sportovně, či zda budete chodit rekreačně, nenáročnými terény. Aktivní turista by rozhodně neměl šetřit a měl by si pořídit hole karbonové, pro rekreační turistiku možná zvolíte levnější hliníkové hole, nebo hole sklolaminátové.

By: Bad Kleinkirchheim

Hole se vyrábějí buď pevné, to znamená v celku, nebo teleskopické, skládající se ze dvou či tří částí. Spoje, pravda, mohou časem selhat. Nepříjemné by mohlo být upadnutí při zapírání se u přeskakování překážky.

Příjemné u holí je tlumení nárazů. Když tlumení u holí není, veškeré nárazy cítíte v celém těle. Teleskopické, tedy skládací hole, jsou výhodné, když za turistikou cestujete. Jsou skladnější, vždy znovu je ale musíte upravovat do vaší vhodné výšky.

V prodejně vám poradí, jakou výšku holí budete potřebovat. Všeobecně ale platí, že jsou pro vás vhodné takové, aby váš loketní kloub při držení hole svíral pravý úhel. Když budete chtít s holemi běhat, je třeba pořídit si hole o kousek vyšší, naopak při problémech s krční páteří zvolte hole o kousek nižší.

Oba typy holí jsou opatřeny poutky pro uchycení za zápěstí. Trekové hole mají jednoduché poutko, kdežto walkingová hůl má poutko v tvaru rukavice, čím je dobře upevněno k ruce a hůl při povolení dlaně neupadne na zem.

Hroty holí jsou opatřeny gumovými botkami, čím je zabezpečené neklapkání po tvrdém povrchu. V měkkém terénu lze gumové botky svléci, aby se hroty lehce zapichovaly do povrchu terénu a tím zabezpečovali jistotu při vaší chůzi.

Jak se hraje bowling

jak se hraje bowling
jak se hraje bowling, By: Bill Harrison

Také to neumíte a chcete se naučit, jak hrát bowling? Chystáte se po čase zase si zahrát a chcete si osvěžit paměť, jak “to platí“ ve hře bowling? Pojďte se naučit pravidla bowlingu, nebo si je jen osvěžit společně s námi.

Dobré vybavení

Máte-li v plánu hrát alespoň jednou měsíčně, vyplatí se pořídit si vlastní kouli, brašnu na ni a speciální obuv. Investice se vám v porovnání s půjčováním rychle vrátí.

Boty mají mít klouzavé špičky a neklouzavé paty. K pořízení jsou již kolem 1.000,–Kč. Koupíte-li si i vlastní bowlingovou kouli, můžete si nechat udělat otvory přímo vám na míru a tak zajistit dokonalou hru. Pořízení je dražší, vyjde vás přibližně na 2,500,–Kč, ale zase je koule skutečně kvalitní, vaše, originální a nezaměnitelná.

Ženy si často mylně kupují lehké koule. Pokud však zvládnou techniku házení, budou s těžší koulí skutečně bohyně. Kuželku vážící 1,5 kg neshodí jen tak nějaká koule. Nebojte se proto koupit těžší kouli, se kterou se postupně naučíte správně zacházet.

Jak hrát bowling

Hra bowling má 10 kol. V prvních devíti kolech mají hráči dva hody. Když na první pokus shodí všechny kuželky, druhý hod se nekoná. V posledním, 10. kole má každý hráč 3 hody, pokud se mu podaří hodit Strike nebo Spare. Jinak má dva hody, jako obvykle.

Strike, Spare

Hru označujeme jako Strike, když se podaří hráči shodit všechny kuželky na první hod. Spare je označována hra, kdy hráč shodí všechny kuželky na dva pokusy.

Za nejlepší výsledek je považována hra, kdy shodíte 12 Striků za sebou a získáte 300 bodů.

Bowling můžete hrát závodně nebo jen tak, s přáteli při hezkém večeru. Pozor na natažení svalů, zvláště hýžďových a stehenních. Kouli nedržte pevně, hod by měl být ladný a chvíli jdoucí s koulí.

Jak hrát tenis

jak hrát tenis
jak hrát tenis, By: Stuart Seeger

Tenis je hra, která má své pevné pravidla a vůbec jich není málo, ale pokud s ní začnete, jistě vás chytne tak, že nebude trvat dlouho a všechny se je v krátkém čase naučíte a budete vědět, jak se hraje tenis. Můžete ji hrát ve dvou, což je dvouhra, nebo ve čtyřech hráčích, kdy se hře říká čtyřhra.

Za kolébku tenisu je považována Anglie, kde měl vzniknout v devatenáctém století, i když podobné sporty se hrály už od 13. století v Itálii. Házelo se rukou, předloktím a míčky nebyly gumové. Tenis je součástí olympijských her a patří mezi nejpopulárnější sporty na světě.

Potřebné vybavení, abyste se mohli učit hrát tenis

Většina lidí si myslí, že je tenis finančně náročná hra. Není to však úplně pravdou. K tomu, abyste se naučili jak hrát tenis, potřebujete raketu, kterou pořídíte kolem 1000,–Kč, míčky, jejich cena je kolem 200,–Kč za sadu 4ks, tenisovou obuv, abyste neničili kurty a batoh, do kterého všechno uložíte za přibližně 600,–Kč.

Budete-li si chtít zahrát turnaj, budete potřebovat i tenisové oblečení. Tato hra má podobně jako jiné sporty, jmenujme třeba golf, předepsané oblečení. Tričko, šortky, ponožky, ženy sukni, nebo tenisové šaty. Součástí můžou být i kšilty, šátky a různé jiné doplňky.

O co ve hře jde, pravidla tenisu

Hlavní pointou hry je, zahrát míč na druhou stranu dvorce, tedy k soupeři a to tak, aby ho soupeř nemohl vrátit nebo co nejobtížněji vrátit.

Hráč se nesmí před prvním úderem dotknout základní čáry, ani ji přešlápnout. Začíná se podáváním. Na správné podání má hráč pouze dva pokusy. Míček musí být zahraný tak, aby šel napříč dvorcem k soupeři do jeho pole podání. Pokud se ale stane, že se míček dotkne sítě, tak ikdyž dopadne do správného pole podání, nepočítá se.

Pokud vše proběhne dobře, nastává return, což je vrácení podání. Hráč musí nechat míč dopadnout na zem a hraje až po odskoku. Po tomto prvním returnu už může údery hrát před dopadem míčku na zem, tedy volejem. Míček nesmí dopadnout na zem podruhé.

Další záludnosti ve hře jsou, že se hráče nesmí během hry dotknout žádnou částí těla ani oblečením míčku, jinak přijde o bod. To stejné platí o síti, té se nesmí dotknout tělem, raketou ani oblečením před dvojím dopadením míče. Hráč také nesmí zahrát míč dřív, než přeletí síť na jeho stranu. Dopadne-li míč na čáru vyznačující dvorec, platí stejně tak jako míč, který spadnul do dvorce.

Jak se počítají body anebo jak vyhrát tenisový zápas

Hraje se šest her v jedné sadě. Dobře zahraný míč se počítá za 15 bodů, ale každý třetí se počítá už jen za 10 bodů, takže se dostaneme na 40 bodů, ne 45. Když se stane, že mají oba hráči 40 bodů, dochází k tzv. shodě. Další dobrý míč  přináší výhodu, po které musí její držitel dosáhnout dalšího bodu. Pokud k tomu nedojde, je tady opět shoda a hra pokračuje.

Každou sadu musí hráči nahrát s rozdílem alespoň dvou bodů, tzn. výsledek bude 6:4 nebo 7:5. Když se však stane, že oba hráči dosáhnou šesti her, dochází k tzv. zkrácené hře, neboli tiebreaku. Nadchází hra na dva nebo tři vítězné sety, ženy jen na dva.

Typy úderů

  • Podání
  • Forhend
  • Volej forhend
  • Volej bekhend
  • Smeč
  • Horní rotace
  • Spodní rotace
  • Nabíhané údery
  • Lob
  • Stopbal

 

Základní pravidla, jak se hraje tenis a potřeby pro hru znáte. Nyní přichází na řadu pilování stylu hry, postojů, způsobů úderů, souhry hráče s míčem, koncentrace… Připravený a trénovaný hráč dosáhne bezesporu lepších výsledků, než jeho opak. Najděte tedy nejbližší kurt a trénujte základy tenisu.

Jak vybrat lyže

skiNastala zima a s ní i období zimních radovánek. Napadl sníh a mnoho lidí se rozhodlo využít zimní dovolenou k pobytu na horách. Obvykle bývá na horách více sněhu, než v nížinách. Zima je obdobím vhodným pro lyžařský sport. Někteří lidé lyžují jen rekreačně, jiný zase závodně. Lyžování se stalo vyhledávaným sportem.

Pro provozování tohoto sportu si musíme pořídit lyže. Koupit si správné lyže ovšem není jednoduché. Jak vybrat lyže? S výběrem lyží je to podobné, jako s koupí nového auta. Nejdříve musíme zvážit, k čemu přesně chceme lyže používat, proč je chceme a jakou by měli mít funkci.

Před koupí lyží si rozhodně položte otázku, jak dobře umíte lyžovat? Odpověď na tuto otázku je stěžejním bodem pro výběr lyží. Pokud víte, že jste, začátečník zvolte lyže měkčí. Tyto lyže nejsou náročné na techniku. Když lyžujete dobře, zvolte lyže tvrdší.

Víme – li, jací jsme lyžaři, můžeme se pustit do hledání vhodných lyží pro nás. Jak vybrat lyže, ať nám dlouho vydrží, jsou kvalitní a nejsou finančně moc nákladné? Využít pro výběr lyží můžete odborný servis. V ochodech zabývajících se prodejem lyží vám se vším poradí. Ovšem počítejte s tím, že jsi toto poradenství nechají velmi dobře zaplatit.

Jak vybrat lyže – postup

Rozhodli jste se, že si lyže vyberete sami. Stačí navštívit jakýkoliv sportovní obchod. Vybrat si můžeme lyže sportovní. Sportovní lyže jsou ve dvou kategoriích. První kategorií jsou vyšší sportovní lyže. Tyto lyže by si měli zvolit lidé, kteří se lyžování věnují závodně. Pro rekreační lyžování postačí lyže z kategorie nižších sportovních lyží. Tímto máme za sebou první krok výběru lyží.

Druhý krok správného výběru lyží spočívá ve zvážení délky oblouku lyží. Musíme vědět, zda chceme lyže s dlouhým obloukem, které mají větší rádius, nebo zda chceme lyže s kratším obloukem, jež mají menší rádius. Pro české sjezdovky je vhodné zvolit si lyže s kratším obloukem. Když víme, že budeme jezdit lyžovat do zahraničí, vybereme si lyže s dlouhým obloukem.

Třetím krokem pro správný výběr lyží je vhodně zvolená délka lyží. Délka lyží zásadně ovlivňuje celý charakter lyží. Lyže od 150 cm do 165 cm jsou vhodné pro kratší oblouky. Lyže od 160 cm do 175 cm jsou vhodné pro univerzální jízdu a mají střední oblouk. Lyže od 170 cm do 185 cm mají delší oblouk a jsou rychlejší.

Výběr lyží ovlivňuje i váha a výška lyžaře. Lidé vyšší a těžší potřebují lyže delší. Naopak lidé lehčí a menší potřebují lyže kratší.