Jak hrát tenis

jak hrát tenis
Rate this post
jak hrát tenis
jak hrát tenis, By: Stuart Seeger

Tenis je hra, která má své pevné pravidla a vůbec jich není málo, ale pokud s ní začnete, jistě vás chytne tak, že nebude trvat dlouho a všechny se je v krátkém čase naučíte a budete vědět, jak se hraje tenis. Můžete ji hrát ve dvou, což je dvouhra, nebo ve čtyřech hráčích, kdy se hře říká čtyřhra.

Za kolébku tenisu je považována Anglie, kde měl vzniknout v devatenáctém století, i když podobné sporty se hrály už od 13. století v Itálii. Házelo se rukou, předloktím a míčky nebyly gumové. Tenis je součástí olympijských her a patří mezi nejpopulárnější sporty na světě.

Potřebné vybavení, abyste se mohli učit hrát tenis

Většina lidí si myslí, že je tenis finančně náročná hra. Není to však úplně pravdou. K tomu, abyste se naučili jak hrát tenis, potřebujete raketu, kterou pořídíte kolem 1000,–Kč, míčky, jejich cena je kolem 200,–Kč za sadu 4ks, tenisovou obuv, abyste neničili kurty a batoh, do kterého všechno uložíte za přibližně 600,–Kč.

Budete-li si chtít zahrát turnaj, budete potřebovat i tenisové oblečení. Tato hra má podobně jako jiné sporty, jmenujme třeba golf, předepsané oblečení. Tričko, šortky, ponožky, ženy sukni, nebo tenisové šaty. Součástí můžou být i kšilty, šátky a různé jiné doplňky.

O co ve hře jde, pravidla tenisu

Hlavní pointou hry je, zahrát míč na druhou stranu dvorce, tedy k soupeři a to tak, aby ho soupeř nemohl vrátit nebo co nejobtížněji vrátit.

Hráč se nesmí před prvním úderem dotknout základní čáry, ani ji přešlápnout. Začíná se podáváním. Na správné podání má hráč pouze dva pokusy. Míček musí být zahraný tak, aby šel napříč dvorcem k soupeři do jeho pole podání. Pokud se ale stane, že se míček dotkne sítě, tak ikdyž dopadne do správného pole podání, nepočítá se.

Pokud vše proběhne dobře, nastává return, což je vrácení podání. Hráč musí nechat míč dopadnout na zem a hraje až po odskoku. Po tomto prvním returnu už může údery hrát před dopadem míčku na zem, tedy volejem. Míček nesmí dopadnout na zem podruhé.

Další záludnosti ve hře jsou, že se hráče nesmí během hry dotknout žádnou částí těla ani oblečením míčku, jinak přijde o bod. To stejné platí o síti, té se nesmí dotknout tělem, raketou ani oblečením před dvojím dopadením míče. Hráč také nesmí zahrát míč dřív, než přeletí síť na jeho stranu. Dopadne-li míč na čáru vyznačující dvorec, platí stejně tak jako míč, který spadnul do dvorce.

Jak se počítají body anebo jak vyhrát tenisový zápas

Hraje se šest her v jedné sadě. Dobře zahraný míč se počítá za 15 bodů, ale každý třetí se počítá už jen za 10 bodů, takže se dostaneme na 40 bodů, ne 45. Když se stane, že mají oba hráči 40 bodů, dochází k tzv. shodě. Další dobrý míč  přináší výhodu, po které musí její držitel dosáhnout dalšího bodu. Pokud k tomu nedojde, je tady opět shoda a hra pokračuje.

Každou sadu musí hráči nahrát s rozdílem alespoň dvou bodů, tzn. výsledek bude 6:4 nebo 7:5. Když se však stane, že oba hráči dosáhnou šesti her, dochází k tzv. zkrácené hře, neboli tiebreaku. Nadchází hra na dva nebo tři vítězné sety, ženy jen na dva.

Typy úderů

  • Podání
  • Forhend
  • Volej forhend
  • Volej bekhend
  • Smeč
  • Horní rotace
  • Spodní rotace
  • Nabíhané údery
  • Lob
  • Stopbal

 

Základní pravidla, jak se hraje tenis a potřeby pro hru znáte. Nyní přichází na řadu pilování stylu hry, postojů, způsobů úderů, souhry hráče s míčem, koncentrace… Připravený a trénovaný hráč dosáhne bezesporu lepších výsledků, než jeho opak. Najděte tedy nejbližší kurt a trénujte základy tenisu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *