Jak pečovat o muškáty

Muškát je letnička, která je mezi lidmi velmi oblíbená. Nejeden z nás si dává muškáty v létě za okno a těší se z jeho bohatého kvetení v těch nejkrásnějších barvách. Muškáty mámě vzpřímené a převislé. Záleží jen na vás, který z nich si pořídíte.

Vzpřímené muškáty mají velké množství barev a lákají tak nejednoho pěstitele květin. Převislé jsou většinou v barvě růžové, červené a velmi nedostatkové zboží jsou muškáty bílé. Jak jsem zjistila, u nás ve městě se bílé muškáty nedají sehnat, přitom v kombinaci s ostatními barvami jsou naprosto úchvatné. Kde sežene stoprocentně bílé muškáty je katalogový prodejce STARKL.

Jak o muškáty pečovat, aby byli co nejkrásnější a odvděčili se vám bohatým kvetením? Především dejte pozor na to, abyste koupili kvalitní zeminu, dobré hnojivo a také a to je nejdůležitější, zdravé kousky muškátů. Není důležité jak moc budou při kupování muškáty kvést, ale jak jsou rostlinky silné.

Po koupení muškáty uštipujte, aby byli silnější, odštipky pak opět zasázejte, oni zakoření a budete z nich mít další rostlinky. Zeminu dostatečně prohnojte perlitem. Rostlinky pak jednou týdně hnojte podle návodu. Pokud už jsou ve fázi kvetení, pak je třeba odkvetlá kvítka uštipovat.

Tomuto věnujte dostatečnou péči, protože pokud neuštípnete odkvetlá kvítka, nedáte tím prostor kvetení dalším kvítkům. Je to sice docela pracné, ale výsledek za to stojí. Převislé muškáty vám vytvoří až půl metrové převisy plné květů.

Nejlepší jsou převislé muškáty jednoduché. Ty jsou mnohem bohatší na květ, než muškáty plnokvěté. Muškáty nepotřebují vydatnou zálivku, pokud je přelijete, začnou žloutnout. Žluté listy uštípejte a vyhoďte a to samé udělejte i s listy suchými.

Jak často zalévat květiny

By: Paige Filler

Máte rádi květiny a rádi si je pěstujete? Tak byste také měli vědět jak o ně pečovat a jak často je zalévat. Některé květiny vyžadují menší zálivku, jiné zase zálivku pravidelnější. Velmi záleží na tom, jsou-li to květiny vnitřní, nebo venkovní.

Květiny, které máme doma, stačí zalít větším množstvím vody jednou za týden, nebo menším množstvím vody 2x do týdne. Kaktusy zaléváme velmi málo, ke svému přežití nepotřebují tolik vody, jako ostatní květiny, které máme doma a to samé platí i o palmách. Co se týká orchidejí tak tam stačí jednou týdně vydatná zálivka, nebo orchideji na chvíli ponořit do vody.

Důležitá volba květináčů

Volte květináče podle toho, jak květiny potřebují zavlažit. Pokud máte kaktusy a palmy, tak je určitě dávejte do květináčů, které mají otvory na odtok vody a to otvory poměrně velké. Pokud však potřebujete udržet květiny ve vlhku, pak používejte květináče, které nemají dírky na odtok.

Co se týká venkovních balkonových květin, tak tam je nutné zalévat květiny poměrně dost často. V horkých měsících nejlépe každý den. U surfinek a million bells, které vyžadují vydatnou zálivku, sáhněte po květináči samozavlažovacím. V horkých letních dnech tyto květiny zalévejte i 2x denně.

Vynikající věc je i zavlažovací systém, který se postará o to, abyste kolem svým květin nemuseli běhat každý den s konví a abyste mohli spokojeně odjet i na dovolenou a nemuseli řešit, kdo vám květiny zalije. S tímto mám i já osobní zkušenosti. Mám venkovních květin takovou spoustu, že bych asi nedělala celý den nic jiného, než že jen zalévala a tak jsem právě po zavlažovacích systémech sáhla a vůbec toho nelituji.

Naopak, velmi mi to usnadní práci a jsem za to vděčná. Do zavlažovacího systému lze přidat i hnojivo, takže máte zabité dvě mouchy jednou ranou.

Jak pečovat o narcisy v květináči

Narcisky jsou jarní květiny, které patří spolu s primulemi, sněženkami a maceškami, mezi první rostliny, které nám na jaře udělají radost svým květem. Narcis je krásná rostlina a podle ní se taktéž nazývají muži, jež se snaží svou krásou zapůsobit na ženy.

By: Bratislavská župa

Narcisek si koupíte v obchodě s květinami, ale také v supermarketu a můžete si jím vyzdobit jak vnitřek vaší domácnosti, tak i venek. Doporučuji koupit si ještě nerozkvetlé narcisky, abyste se z jejich květu mohli těšit co nejdéle.

Narcisek přesaďte do květináče a občas jej zalévejte. Po odkvětu již další kvetení nečekejte. Ale rozhodně odkvetlé narcisky nevyhazujte. Protože pokud je dáte do hlíny na zahradu, příští rok vám opět pokvetou. Je to tak, mám to vyzkoušené. Kvetou a to dokonce ve větším množství.

Vysadit si odkvetlé narcisky tak můžete klidně i na hřbitov, kde vám příští rok na jaře udělají spousty parády bez toho, abyste se o ně museli jakkoliv starat. Narcisky tedy jsou víceleté rostliny, ale pokud je zasadíte odkvetlé do hlíny, můžete se z nich těšit i další roky.

Narcis je celkem nenáročná rostlina, která kvete ve žluté barvě. Značí příchod jara, velikonoc a dělá nám radost již velmi brzy po zimě. Vytvoří dobrou náladu, kterou nám rozkvetlé květiny způsobují a tak jde o květinu velmi oblíbenou.

Narcis nás na rozdíl například od primulí svým kvetením bude těšit déle a tak si jej lidi pořizují rádi. I když je to první jarní rostlina, tak ani tak se narcis nesnese s mrazem, proto pokud venku ještě mrzne, nedávejte si narcis ven, ale nechte si jej doma.

Jak namnožit muškáty

Pokud milujete muškáty, pak vám v létě na oknech nesmí chybět. Muškáty nejsou levnou záležitostí, obzvlášť pak, když máte oken víc. Nemusíte je nutně kupovat do všech oken, stačí koupit pár muškátů a doma si je můžete sami namnožit.

Množení muškátů vůbec není těžké

By: raider of gin

Poradíme vám, jak na to. Potřebujete k tomu rostlinky muškátů, plastový box na květiny s průhledným víkem, který koupíte ve všech dobrých květinářstvích a nebo za pár korun v Kiku. Tento box slouží jako malý skleník. Rostlinám se v něm velmi dobře daří.

Přibližně v březnu zakoupíme malé rostlinky muškátů, kdy oštípeme květy. Dokud nedáme rostliny na okno, květy neustále uštipujeme, tím rostliny posilujeme a pomáháme jim k bohatému růstu. V květinářství si pořídíme substrát na řízkování květin. Do toho substrátu vždy namáčíme konce uštíplých výhonků.

Rozvětvený muškát zlomíme v kolínku a namočíme do substrátu. Do boxu na květiny nasypeme zeminu a do zeminy zapichujeme muškáty, jež jsme odlomily. Potom je důkladně zalijeme a přikryjeme průhledným víkem. Přibližně za 3 týdny až měsíc, se uštipky zakoření a vy je můžete přesadit do květináče. Ušetříte tak za další nakoupené muškáty a uštipováním navíc pomůžete muškátům nabírat na síle.

Na trhu jsou muškáty vzpřímené, převislé plnokvěté a převislé jednoduché. Převislé jednoduché jsou velmi bohaté na květy. Vzpřímené muškáty se prodávají v mnoha barevných variantách, převislé potom v barvě červené, růžové a bílé. Zajímavé je i barvy nakombinovat.

Muškáty můžete po sezóně taktéž zazimovat a opět je mít příští rok krásné s bohatým květenstvím. Doporučujeme je jednou týdně přihnojovat, ale to pouze v sezóně, v zimě se zalívají pouze jednou za měsíc a nehnojí se.

Jak často hnojit květiny

Květiny, aby dobře rostly potřebují nejen vydatnou zálivku, ale také dobré hnojivo, které zaručí to, že budou dobře růst a vydatně kvést. Hnojivo jako takové lze při sázení květin přidat do zeminy, následně se pak používá hnojivo, které každý týden přidáváme do zálivky.

Jak často hnojit květiny?

By: Mark S

Pokud sázíte květiny do květináče, přidejte do něj i ceresit, dobré účinky mají i granulované slepičince a také koňský hnůj, který však nedávejte do květin, které máte doma v bytě, ale pouze do květin venkovních.

Hnojiva se prodávají podle typu květin. Každá květina potřebuje jiný druh hnojiva. Každé hnojivo obsahuje jiné látky. Proto kupujte tedy hnojivo takové, které je určeno právě na ty květiny, jež potřebujete pohnojit.

Na trhu jsou hnojiva na muškáty a pelargonie, ty použijte na venkovní letničky, můžete je použít i na surfinie a petunie, nebo milion bells. Pak je speciální hnojivo na kaktusy, na orchideje, na pokojové rostliny. Samostatné je také hnojivo na jahody.

V obchodě si tedy vyberte hnojivo, které potřebujete a hnojte podle návodu. Většinou se květiny hnojí jednou za týden, někdy to může být i jednou za 14 dnů. Osobně mám vlastní zkušenosti takové, že ani častějším hnojením a větším množstvím hnojiva, než je uvedeno na obalu jsem nic nezkazila.

Jak pečovat o balkonové květiny

Jelikož jsem velký milovník balkonových květin, určitě vám mohu dát užitečné typy a rady, jak na jejich pěstování. Vždy každý rok se těším na to, až přijdou do prodeje a já si je budu moci jít koupit. Mezi nejčastější balkonové květiny patří muškáty, million bells, surfinie a petunie.

Pokud se rozhodnete koupit si sazeničky, nekupujte hned ty první, které se v obchodě objeví. Moje vlastní zkušenost je taková, že první sazeničky jsou přepravovány z tepla do zimy, která na ně má velmi špatný vliv. Pěstují se ve skleníku a při převozu v brzkých jarních měsících, tyto květiny dostávají šok a to se projevuje i na jejich kvalitě.

Proto moje rada zní, kupujte až tehdy, kdy je venku pěkně, doporučuji přibližně duben, záleží však na tom, jaké je venku počasí a jaká byla zima. Nachystejte si truhlíky s kvalitní zeminou, do truhlíků nasypte přísady, které rostliny v růstu popoženou. Vynikající účinky má perlit a slepičince, které se prodávají granulované v pytlích.

Rostlinky nasázejte jednu vedle druhé. Do květináče o rozměru 1 metr jich dejte tak přibližně 10-12 ks. Nejvýhodněji se sazeničky pořídí v balení po 10-ti kusech. Po přesazení zalijte, ale ještě nehnojte. Otrhejte vykvetlá kvítka, sice vám to nejspíše bude rvát srdce, ale vězte, že tímto květiny posílíte. Toto udělejte u muškátů, u surfinek a petunii, není třeba květy uštipovat. Hnojit začněte až druhý den po přesazení.

Květináče dejte na slunné a teplé místo, ale mějte je zatím doma. Ven je dejte až kolem května, června, opět velmi záleží na tom, jaké počasí je venku. Pravidelně hnojte 1x týdně. Mám vyzkoušeno, že rostlinkám i hnojení 2x týdně vůbec neublíží.

Jak je to se zálivkou?

Muškáty zalévejte obden, surfinie, petunie a million bells potřebují vydatnou zálivku. Půda by měla být stále vlhká. Proto jsou určeny spíše tam, kde jsou lidé schopni se jim každodenně věnovat. Dobré je mít samozavlažovací květináče, což se naopak nedoporučuje u muškátů. Květiny nechte venku do podzimu, než přijdou první mrazy.

Pokud je chcete zazimovat, jde to, ale pouze u muškátů. Ostatní rostlinky jsou jednoletky, u zazimování však není jisté, zda se vám to povede, protože to je velmi náročné. Ostatně za zkoušku nic nedáte. Přeji vám, abyste byli úspěšnými pěstiteli a vašim balkonovým květinám se dařilo. Můžete se pak zkusit přihlásit do soutěže o nejkrásnější květinový balkon léta tak, jako to dělám každoročně i já.

Jak se stát pěstitelem

Rádi byste se stali pěstitelem kytiček, nebo zeleniny? Máte zahrádku, nebo balkon? Pak s pěstováním klidně můžete začít. A pokud nemáte ani zahrádku, ani balkon, tak určitě máte okno, za které si můžete dát kytičky.

Čím začít?

Nejjednodušší je začít kytičkami, z ovoce pak jahodami, nebo hráškem. Pěstovat začínáme na jaře. Můžeme začít pěstováním od semínek, nebo si koupit již sazeničky. Pokud se rozhodneme vypěstovat rostlinu od semínka, začít bychom měli již v únoru.

Jak na to?

By: amandia

Pokud chcete pěstovat kytičky, pak si je zasadíme přímo do květináče, zalijeme a květináč zakryjeme potravinovou folií, dokud semínka nezačnou růst. Nejlepší je zeminu spařit, to znamená dát zakrytý květináč například na topení, nebo na slunce k oknu.

Pokud semínka začnou růst, potravinovou folii odkryjeme, a provádíme pravidelnou zálivku, máme-li skleník, nebo fóliovník, přendáme květináče právě tam, protože to je místo, kde se rostlinkám bude dobře dařit. Jednou týdně přihnojíme.

Pokud si koupíte již sazeničky, pak o ně pečujeme stejným způsobem, jako již o vyrostlá semínka. Nejlepší způsob jak rostlinky popohnat v růstu je skleník, nebo foliovník. Dá se pořídit i v obchodem Obi, nebo Baumax za cenu okolo 500 Kč, záleží na velikosti.

Když začne být venku příjemně a budete vědět, že již nepřijdou mrazy, přesadíme sazeničky do záhonu. Jahody můžete pěstovat i v květináčích. Nejjednodušší je na pěstování hrášek, který se nechá vyklíčit v nádobě s vodou a vatou a po té se přendá do hlíny.

Amarilis jak pěstovat

2502009456_7d50430274Amarilis patří mezi nádherné květiny, které ocení zejména hospodyňky. Květina je zajímavá nejen svým názvem, ale i svými nádhernými květy. V České republice se Amarilisu říká hvězdník, amarylka či zornice. Amaralis se těší velké oblibě a jeho hojné pěstování přináší mnoho radosti do domácnosti. Není divu, že se květiny těší takové oblibě.

Amarilis je oblíbený zejména proto, že je to rostlina silná, obdivuhodná. Při rozkvětu nám Amarilis poskytuje pohled na nádherné velké květy různých barev a tvarů. Zvláštnosti Amarilisu je architektonický tvar jeho listů a květů. Listy a květy Amarilisu jsou v dokonalé architektonické souhře. Právě pro tyto úchvatné vlastnosti se Amarilis pěstuje od starověku.

Přemýšlíte – li o tom, že si domů pořídíte Amarilis, děláte velmi dobře. Amarilis patří hned po orchidejích mezi druhou nejskvostnější pokojovou květinu. Odolné druhy amarilisu nepotřebují ke svému pěstování skleník a péče o ně, není složitá. Amarilis si zakoupíte v zahradnictvích. V zahradnictví vám poradí s výběrem vhodného druhu.

Právě jste si zakoupili Amarilis a donesli jste ho domů. Postavíte si Amarilis na okenní parapet a začínáte přemýšlet. Přemýšlíte o amarilisu a jak ho pěstovat. Pěstování amarilisu není náročné ani složité. Musíte mu jen věnovat čas, péči a amarlis se vám odvděčí.

Amarilis pochází z Jižní Ameriky. Do Evropy byly tyto květiny dovezená na konci 17. století dobrodružnými cestovateli. Tyto krásné květiny okouzlili nás Evropany natolik, že se dnes pěstují ve velkém. Dnes existují stovky druhů amarilisu. Nové druhy amarilisu vytvořili pěstitelé v průběhu let.

Amarlis jak pěstovat? Při pěstování a péči o amarilis bychom měli mít na paměti to, že tato rostlinka miluje teplo. Pochází z tropického prostředí. Pro své pěstování potřebuje amarilis teplo. Zapomenout nesmíme ani na to, že je amarilis pro člověka i zvířata jedovatý.

Amarilis jak pěstovat – rady

1. Přesazování amarilisu

V případě, že seme si nekoupili v obchodě amarilis nový, musíme cibulku amarilisu přesadit. Cibulku amarilsu přesazujeme na pšlomu února – března. Po přesazení začne cibulka rašit. Cibulku přesazujeme do květináče tak, aby zhruba půlka cibulky vykukovala. Počítat musíme s tím, že až amarylis vykvete, bude vážit půl kila a musíme do květináče přidat tyčku. Tyčka vytvoří amarilisu oporu a přivážeme jej k ní.

2. Substrát pro amarilis

Substrát použijeme pro pokojové rostliny. Ovšem musí být kyselejší. Před nasypáním substrátu, vysypte dno květináče říčním pískem. Říční písek uchrání kořínky amarilisu před hnilobou.

3. Zalévání amarilisu

Zpočátku zaléváme amarilis jen jednou za týden. Máme tak jistotu, že nám cibulka neuhnije. Po vyrašení stvolu amarilisu zalévá třikrát do týdne. Kropte pouze hlínu okolo amarilisu, nezalévejte cibulku.

4. Teplota pro amarilis

Amarilis má rád teplo a sluníčko. Přes zimu by se teplota v pokoji měla pohybovat okolo 25 stupňů Celsia. V létě by teplota měla být 30 stupňů Cesia. Amarilis můžeme v létě nechat i na balkóně či zahradě.

5. Uschování na zimu

Od záři amarilis uschovejte do bytu. Postupně ubírejte zálivku. V zimě nechejte amarilis v suché místnosti, kde bude teplota 10 stupňů Celsia.

Jak pěstovat orchideje

7105993201_5f9319fc61Snad úplně každou ženu potěší, když dostane květiny. Květiny jsou od pradávna symbolem vyjádření úcty, lásky, ale i poděkování. Královnou mezi květinami je orchidej. Dnes již nalezneme velmi mnoho druhů orchidejí i způsobu jejich úpravy. Orchideje můžeme pěstovat i doma.

Přemýšlíte – li o tom, že si domů pořídíte orchidej, děláte velmi dobře. Orchideje jsou nejskvostnější pokojové květiny. Odolné druhy orchidejí nepotřebují ke svému pěstování skleník a péče o ně, není složitá. Orchideje si zakoupíte v zahradnictvích. V zahradnictví vám poradí s výběrem vhodného druhu.

Pořídili jste si orchidej a trápí Vás otázka – Jak pěstovat orchidej? Vůbec se jejího pěstování nebojte. Pěstování orchideje potřebuje jen chvilku času a prostudování základních rad, jak o tyto kytičky pečovat. Poté zvládnete pěstování orchidejí na jedničku. Navíc tato kytička potěší každé ráno vaše oko i srdce.

Orchideje jsou v dnešní době fenoménem. Orchideje jsou krásky dovezené z tropických pralesů, které byly v minulosti vzácnou raritou dovezenou dobrodružnými cestovateli. Tyto krásné květiny okouzlili nás Evropany natolik, že se dnes pěstují ve velkém. Orchideje patří vývojově mezi nejmladší rostliny.

Jak pěstovat orchideje?

Při pěstování orchidejí nesmíme zapomenout především na to, že pocházejí z tropických pralesů. Pro svoje pěstování a růst, tak potřebují vlhký vzduch. V podmínkách České republiky to tak znamená, že orchideje musíme doma několikrát do týdne rosit. Důležité je, aby orchideje měli dostatek rozptýleného a jasného světla.

Jak pěstovat orchideje – rady

1. Substrát pro orchideje

Vhodné je orchidejím namíchat doma vlastní substrát. Hlavní výhodou namíchané substrátové směsi doma je fakt, že substrát velmi snadno přizpůsobíme potřebám orchideji. Pro orchideje s jemnými kořeny použijeme jemný substrát, pro orchideje se silnějšími kořeny použijeme substrát hrubší. Podle vlhkosti, kterou máme doma, přidáme do substrátu nasákavé složky (rašeliník). Přidáním nasákavých složek vytvoříme správný substrát, který nám bude udržovat okolo kořenů orchidejí vlhkost, bude dobře prodyšný a jednou za týden proschne. Substrát se tak bude skládat z kůry, rašeliníku a přidat můžete i bukvice. V této směsi se bude orchidejím velmi dařit.

2. Květináče pro orchideje

Květináč pro orchideje by neměl být příliš velký. Vhodné je zvolit průhledný květináč. Ten nám zaručí propustnost světla, i možnost růstu kořenů přes okraj květináče. Kořenům orchidejí svědčí růst na povrchu, mají tak dostatečný přísun vzduchu.

3. Teplota pro pěstování orchidejí

Teplota by neměla v bytě přesáhnout 20 stupňů Celsia. Na noc může teplota poklesnout o 1-2 stupně Celsia.

4. Zalévání orchidejí

Orchideje v žádném případě nepřelévejte. Zalijte je jednou za týden. Pokud mají orchideje suchý substrát, roste orchideje, ale nezalévejte. Voda by měla být měkká, nejlépe dešťová. Pokud nemáte možnost, využít dešťovou vodu nevadí. Nahraďte jí vodou destilovanou. Destilovaná voda má podobné složení, jako voda dešťová a orchidejím svědčí.

Jak aranžovat květiny do truhlíků

Jak aranžovat květiny do truhlíků

Jak aranžovat květiny v každém ročním období do oken? Chtěli byste mít okna po celý rok krásná, taková, aby vám je každý záviděl? Pak je důležité naučit se dobře aranžovat a také nakoupit si pár věcí, které k tomu budete potřebovat.

Jak aranžovat květiny?

V létě je to nejjednodušší, protože potřebujete jen živé květiny, které si do truhlíků vysázíte. Můžete je však kombinovat a tím udělat velice zajímavý květináč. Dobré je nakombinovat například převislé muškáty s bakopou.

Na podzim jsou velice zajímavé truhlíky, kde je obsažena barva žlutá, oranžová, hnědá a zelená. Květináč můžete naaranžovat pomocí stuh a umělých květinek. Zajímavé jsou umělé šípky, zapichovátka ve tvaru draka, umělé lístečky a podobně.

květináčSamotné aranžování vánočních truhlíků je také velmi zajímavé a zábavné. Zde se můžete dokonale vyřádit. Otrhejte si z jehličnanů větvičky, které pak nazdobíte. Nebo použijte starý umělý stromek, kterému větvičky odštípnete a zapícháte je do truhlíků. Na větvičky pak můžete pověsit vánoční ozdoby a světýlka.

Po vánocích stačí odzdobit a máte truhlíky, které můžete mít do jara. Na velikonoce pak vyměňte větvičky za travičku, do které zapícháte velikonoční vajíčka, slepičky, ovečky a podobně. Velikonoce jsou velmi veselé a tak chtějí i veselé barvy, jako je zelená, žlutá, oranžová, červená a podobně.

Jarní květináče mohou mít již živé květinky a to primule, tulipány, narcisky… Mezi ně můžete zapíchat například motýlky a mít tak veselý květináč, který přináší první rozkvetlé rostliny, na které se celou zimu velmi těšíme. Aranžování květin je zábava a pokud se do ní ponoříte, bude vás jistě bavit.