Amarilis jak pěstovat

3.6/5 - (8 votes)

2502009456_7d50430274Amarilis patří mezi nádherné květiny, které ocení zejména hospodyňky. Květina je zajímavá nejen svým názvem, ale i svými nádhernými květy. V České republice se Amarilisu říká hvězdník, amarylka či zornice. Amaralis se těší velké oblibě a jeho hojné pěstování přináší mnoho radosti do domácnosti. Není divu, že se květiny těší takové oblibě.

Amarilis je oblíbený zejména proto, že je to rostlina silná, obdivuhodná. Při rozkvětu nám Amarilis poskytuje pohled na nádherné velké květy různých barev a tvarů. Zvláštnosti Amarilisu je architektonický tvar jeho listů a květů. Listy a květy Amarilisu jsou v dokonalé architektonické souhře. Právě pro tyto úchvatné vlastnosti se Amarilis pěstuje od starověku.

Přemýšlíte – li o tom, že si domů pořídíte Amarilis, děláte velmi dobře. Amarilis patří hned po orchidejích mezi druhou nejskvostnější pokojovou květinu. Odolné druhy amarilisu nepotřebují ke svému pěstování skleník a péče o ně, není složitá. Amarilis si zakoupíte v zahradnictvích. V zahradnictví vám poradí s výběrem vhodného druhu.

Právě jste si zakoupili Amarilis a donesli jste ho domů. Postavíte si Amarilis na okenní parapet a začínáte přemýšlet. Přemýšlíte o amarilisu a jak ho pěstovat. Pěstování amarilisu není náročné ani složité. Musíte mu jen věnovat čas, péči a amarlis se vám odvděčí.

Amarilis pochází z Jižní Ameriky. Do Evropy byly tyto květiny dovezená na konci 17. století dobrodružnými cestovateli. Tyto krásné květiny okouzlili nás Evropany natolik, že se dnes pěstují ve velkém. Dnes existují stovky druhů amarilisu. Nové druhy amarilisu vytvořili pěstitelé v průběhu let.

Amarlis jak pěstovat? Při pěstování a péči o amarilis bychom měli mít na paměti to, že tato rostlinka miluje teplo. Pochází z tropického prostředí. Pro své pěstování potřebuje amarilis teplo. Zapomenout nesmíme ani na to, že je amarilis pro člověka i zvířata jedovatý.

Amarilis jak pěstovat – rady

1. Přesazování amarilisu

V případě, že seme si nekoupili v obchodě amarilis nový, musíme cibulku amarilisu přesadit. Cibulku amarilsu přesazujeme na pšlomu února – března. Po přesazení začne cibulka rašit. Cibulku přesazujeme do květináče tak, aby zhruba půlka cibulky vykukovala. Počítat musíme s tím, že až amarylis vykvete, bude vážit půl kila a musíme do květináče přidat tyčku. Tyčka vytvoří amarilisu oporu a přivážeme jej k ní.

2. Substrát pro amarilis

Substrát použijeme pro pokojové rostliny. Ovšem musí být kyselejší. Před nasypáním substrátu, vysypte dno květináče říčním pískem. Říční písek uchrání kořínky amarilisu před hnilobou.

3. Zalévání amarilisu

Zpočátku zaléváme amarilis jen jednou za týden. Máme tak jistotu, že nám cibulka neuhnije. Po vyrašení stvolu amarilisu zalévá třikrát do týdne. Kropte pouze hlínu okolo amarilisu, nezalévejte cibulku.

4. Teplota pro amarilis

Amarilis má rád teplo a sluníčko. Přes zimu by se teplota v pokoji měla pohybovat okolo 25 stupňů Celsia. V létě by teplota měla být 30 stupňů Cesia. Amarilis můžeme v létě nechat i na balkóně či zahradě.

5. Uschování na zimu

Od záři amarilis uschovejte do bytu. Postupně ubírejte zálivku. V zimě nechejte amarilis v suché místnosti, kde bude teplota 10 stupňů Celsia.

4 komentáře u „Amarilis jak pěstovat“

  1. Amarilis se prodává zejmna v prosince, kdy následně vykvete. Rady, které jsou uvedeny na tuto skutečnost zapomínají. Z tohoto důvodu je mi tento komentář k ničemu

  2. Dobrý den, mám dotaz – po odkvětu zůstalo na stvolu něco, co vypadá jako „tři oříšky“, patrně semeník . Lze to použít k zasazení a vypěstování nové cibule? Pokud ano, jak?
    Děkuji předem za odpověď.

  3. Dobrý den,poradte mi co mám dělat,když odkvete a má velké listy,mám i nadale zalévat nebo vyndat a nechat cibuli jen tak.Nevysiluje tý listy cibuli? Děkuji za odpověď.Řeháková

  4. Dobrý den….mám velkou prosbu koupola jsem si cibuli amarylisu krásně vykvetlbyly dva výhonky oba nádherné červené ale květy po týdnu začaly vadnout nezalám moc dávám dole do podmisky trochu vody dvakrát týdně substrat nebyl suchý ani přemokřelý a mam květinu na stole který je u okna takže má dostatek světla i nepřímého sluníčka a ještě ted jsem zjistila že cibulka je nějakaá měkší než jsem sadila mooc prosím kde jsem udělala chybu tak jsem se z ní těšila a ted pláču………..moc vám děkuji za odpověď Semancová Marie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *