Jelikož jsem velký milovník balkonových květin, určitě vám mohu dát užitečné typy a rady, jak na jejich pěstování. Vždy každý rok se těším na to, až přijdou do prodeje a já si je budu moci jít koupit. Mezi nejčastější balkonové květiny patří muškáty, million bells, surfinie a petunie.
Pokud se rozhodnete koupit si sazeničky, nekupujte hned ty první, které se v obchodě objeví. Moje vlastní zkušenost je taková, že první sazeničky jsou přepravovány z tepla do zimy, která na ně má velmi špatný vliv. Pěstují se ve skleníku a při převozu v brzkých jarních měsících, tyto květiny dostávají šok a to se projevuje i na jejich kvalitě.
Proto moje rada zní, kupujte až tehdy, kdy je venku pěkně, doporučuji přibližně duben, záleží však na tom, jaké je venku počasí a jaká byla zima. Nachystejte si truhlíky s kvalitní zeminou, do truhlíků nasypte přísady, které rostliny v růstu popoženou. Vynikající účinky má perlit a slepičince, které se prodávají granulované v pytlích.
Rostlinky nasázejte jednu vedle druhé. Do květináče o rozměru 1 metr jich dejte tak přibližně 10-12 ks. Nejvýhodněji se sazeničky pořídí v balení po 10-ti kusech. Po přesazení zalijte, ale ještě nehnojte. Otrhejte vykvetlá kvítka, sice vám to nejspíše bude rvát srdce, ale vězte, že tímto květiny posílíte. Toto udělejte u muškátů, u surfinek a petunii, není třeba květy uštipovat. Hnojit začněte až druhý den po přesazení.
Květináče dejte na slunné a teplé místo, ale mějte je zatím doma. Ven je dejte až kolem května, června, opět velmi záleží na tom, jaké počasí je venku. Pravidelně hnojte 1x týdně. Mám vyzkoušeno, že rostlinkám i hnojení 2x týdně vůbec neublíží.
Jak je to se zálivkou?
Muškáty zalévejte obden, surfinie, petunie a million bells potřebují vydatnou zálivku. Půda by měla být stále vlhká. Proto jsou určeny spíše tam, kde jsou lidé schopni se jim každodenně věnovat. Dobré je mít samozavlažovací květináče, což se naopak nedoporučuje u muškátů. Květiny nechte venku do podzimu, než přijdou první mrazy.
Pokud je chcete zazimovat, jde to, ale pouze u muškátů. Ostatní rostlinky jsou jednoletky, u zazimování však není jisté, zda se vám to povede, protože to je velmi náročné. Ostatně za zkoušku nic nedáte. Přeji vám, abyste byli úspěšnými pěstiteli a vašim balkonovým květinám se dařilo. Můžete se pak zkusit přihlásit do soutěže o nejkrásnější květinový balkon léta tak, jako to dělám každoročně i já.