Jak pečovat o muškáty

Muškát je letnička, která je mezi lidmi velmi oblíbená. Nejeden z nás si dává muškáty v létě za okno a těší se z jeho bohatého kvetení v těch nejkrásnějších barvách. Muškáty mámě vzpřímené a převislé. Záleží jen na vás, který z nich si pořídíte.

Vzpřímené muškáty mají velké množství barev a lákají tak nejednoho pěstitele květin. Převislé jsou většinou v barvě růžové, červené a velmi nedostatkové zboží jsou muškáty bílé. Jak jsem zjistila, u nás ve městě se bílé muškáty nedají sehnat, přitom v kombinaci s ostatními barvami jsou naprosto úchvatné. Kde sežene stoprocentně bílé muškáty je katalogový prodejce STARKL.

Jak o muškáty pečovat, aby byli co nejkrásnější a odvděčili se vám bohatým kvetením? Především dejte pozor na to, abyste koupili kvalitní zeminu, dobré hnojivo a také a to je nejdůležitější, zdravé kousky muškátů. Není důležité jak moc budou při kupování muškáty kvést, ale jak jsou rostlinky silné.

Po koupení muškáty uštipujte, aby byli silnější, odštipky pak opět zasázejte, oni zakoření a budete z nich mít další rostlinky. Zeminu dostatečně prohnojte perlitem. Rostlinky pak jednou týdně hnojte podle návodu. Pokud už jsou ve fázi kvetení, pak je třeba odkvetlá kvítka uštipovat.

Tomuto věnujte dostatečnou péči, protože pokud neuštípnete odkvetlá kvítka, nedáte tím prostor kvetení dalším kvítkům. Je to sice docela pracné, ale výsledek za to stojí. Převislé muškáty vám vytvoří až půl metrové převisy plné květů.

Nejlepší jsou převislé muškáty jednoduché. Ty jsou mnohem bohatší na květ, než muškáty plnokvěté. Muškáty nepotřebují vydatnou zálivku, pokud je přelijete, začnou žloutnout. Žluté listy uštípejte a vyhoďte a to samé udělejte i s listy suchými.

Jak uchovat ovoce?

By: Apple and Pear Australia Ltd

Ovoce je zdravý a velmi důležitý prvek našeho stravování. Bohužel jde o potravinu, která poněkud brzy podléhá zkáze. Ačkoliv se mnozí rozhodnou pro pěstování ovoce doma, tak mají strach, že najednou budou mít velkou hromadu ovoce, která se bude postupně kazit.

Rychlé spotřebování ovoce?

Když je ovoce mnoho a nevíte co s ním, tak první věc, která vás napadne, jsou buchty, moučníky a koláče. Koláč lze upéct snad z každého ovoce a babičky je pečou pro své vnoučata, aby spotřebovali ovoce a zároveň udělali radost i těm nejmladším. Samozřejmě, že jde o dobrý nápad, ale ani koláč nevydrží věčně.

Jak uchovat ovoce dlouhodobě?

Většina lidí přemýšlí co udělat s ovocem, aby vydrželo co nejdéle. Problém je vyřešen – zavařujte kompoty, dělejte likéry, sirupy či marmelády. Někteří sice kritizují, že tepelná úprava odstraní některé vitamíny, což je pravdou, ale na druhou stranu mnoho vitamínů zde zůstane a ty můžete jíst kdykoliv.

Mošt

Zbavíte se přebytečného ovoce a zároveň uděláte osvěžující nápoj. Ovoce posbíráte a pečlivě omyjete. Pak z něj vylisujete šťávu – lidé, kteří mají doma odšťavňovač, mohou použít tento přístroj. A vymačkanou šťávu necháte odstát, aby se usadil kal. Pak jí zředíte s vodou, vmícháte cukr a můžete plnit předem umyté láhve. Pak láhve s moštem necháte na dvacet minut při teplotě osmdesát stupňů v zavařovacím hrnci a ochutnávat můžete téměř kdykoliv. Mošt můžete udělat klasicky z jablek, ale můžete také vyzkoušet netradiční ovoce, jako je angrešt a jiné.

Marmeláda

Pokud máte doma mnoho ovoce, kterého se chcete zbavit, udělejte z něj marmeládu. Tak spotřebujete ovoce a zároveň si vykonáte službu, protože pak ušetříte za drahé marmelády v obchodech. Vezmete si ovoce a opět jej důkladně očistíte. Ovoce prolisujete a pak prudce za stálého míchání vaříte asi pět minut, poté přidáte asi čtvrtinu balíčku petolu a opět směs provaříte. Ještě horký džem dávejte do čistých skleniček a po vychladnutí je můžete uzavřít a uskladnit.

Kompot

Nejsnadnější a nespíše nejběžnější uchovávání ovoce. Stačí, když si ovoce očistíte a naskládáte je do čistých sklenic. Potom ovoce zalijete nálevem, který se skládá pouze z vody a cukru. Nálev sahá do poloviny či tří čtvrtin sklenice. Pečlivě zavíčkujete a vaříte v zavařovacím hrnci asi na dvacet pět minut při teplotě osmdesát pět stupňů.

Likér

Pro ty, co se rádi zahřívají alkoholem, je zde výroba likéru. Vezmete zralé omyté ovoce, dáte je láhve a zasypete cukrem. Někdo přidává i koření, jako je hřebíček či skořice. A vše zalijete lihem anebo koňakem. Láhev necháte na několik týdnů na teplém místě, občas s ní můžete protřepat, aby se chutě promíchaly. Potom likér zředíte a můžete ochutnávat.

Uchovávejte i vy své ovoce a nebojte se vymýšlet nové věci.

Jak si připravit kysané zelí

By: F Delventhal

Jak si připravit kysané zelí

Mít doma své vlastní kysané zelí, to bylo v minulosti samozřejmostí každé hospodyňky. Kysané zelí je ideální zásobárnou vitamínů na celou zimu. Pravidelné používání kysaného zelí při přípravě pokrmů dodá tělu spoustu potřebných látek napomáhajících imunitě organismu, která je v zimě postupně oslabovaná nedostatkem přísunu čerstvé zeleniny a čerstvého ovoce.

Příprava kysaného zelí je velmi jednoduchá

Potřebovat budete specifický kameninový soudek na zelí, s poklopem posazeným do žlábku. Do žlábku se po celou dobu, kdy v soudku zelí je, nalévá voda, která zabezpečí, aby se k zelí nedostal vzduch.

Samotné zelí buď nakoupíte v hlávkách a následně doma nakrouháte, jednodušší je nakoupit zelí rovnou nakrouhané. Na 10 kg nakrouhaného zelí bude potřeba 3-4 kilogramy nakrájené cibule. Nemusí být moc najemno. Dále pro výbornou jemně pikantní chuť je dobré přidat jemně nakrájené červené feferonky, asi 6 kusů. Klidně dávejte i se semínky. Červená barva není nutnost, pěkně to ale v zelí potom vypadá. Prosypávat se bude kmínem, bude stačit 1 sáček, a solí a několika bobkovými listy. Takto mám zelí odzkoušené a výborné. Někdo přidává například křen, hroznové listy, kůrky chleba, jablka…

Promíchání předem ve velké nádobě je lepší, můžete lépe odhadnout chuť připraveného zelí k tlačení do soudku.

Nic ale nepokazíte, když budete vrstvit zelí postupně přímo do soudku. Jednotlivé vrstvy se prosolují, prokmínují, přidá se trošku feferonek, bobkový list. A řádně se utlačí. Musí ze zelí vystupovat šťáva. Na její chuti lze odhadnout slanost. Není třeba se solí příliš přehánět, lepší je při vaření zelí dosolit.

Takto se postupuje až do zaplnění soudku. Nahoře bude zelná šťáva. Pokud je jí mnoho, odeberte a nechte ji uloženou v ledničce, během několika jí můžete zelí zalít.

Natlačené zelí je vhodné zatížit. Na prkénko položíme buď hrnek s vodou, nebo použijete perfektně umytý kámen, už jsem ale nechávala vykvasit zelí i bez zatížení. Zelí by mělo být pod hladinou.

Soudek se uzavře, do žlábku se nalije voda a uloží se na místo, kde je pokojová teplota. Nejlépe například ke kotli. V kuchyni také je možné zelí na vykvašení nechat, někomu může být ale jeho následná vůně nepříjemná. Zelí kvasí asi tři týdny. Ve vodním žlábku je slyšet občasné bublinky, jak zelí pracuje. Zelí několikrát zkontrolujte, zda je ponořené ve vodě, pokud ne, dolévá se převařená a vychladlá voda.

Degustací zjistíte, či už je zelí dostatečně kyselé, potom se zelí přemísťuje do chladných prostor, kde bude do spotřebování. Důležité je udržovat stále čistou vodu ve žlábku soudku.

Jak často zalévat květiny

By: Paige Filler

Máte rádi květiny a rádi si je pěstujete? Tak byste také měli vědět jak o ně pečovat a jak často je zalévat. Některé květiny vyžadují menší zálivku, jiné zase zálivku pravidelnější. Velmi záleží na tom, jsou-li to květiny vnitřní, nebo venkovní.

Květiny, které máme doma, stačí zalít větším množstvím vody jednou za týden, nebo menším množstvím vody 2x do týdne. Kaktusy zaléváme velmi málo, ke svému přežití nepotřebují tolik vody, jako ostatní květiny, které máme doma a to samé platí i o palmách. Co se týká orchidejí tak tam stačí jednou týdně vydatná zálivka, nebo orchideji na chvíli ponořit do vody.

Důležitá volba květináčů

Volte květináče podle toho, jak květiny potřebují zavlažit. Pokud máte kaktusy a palmy, tak je určitě dávejte do květináčů, které mají otvory na odtok vody a to otvory poměrně velké. Pokud však potřebujete udržet květiny ve vlhku, pak používejte květináče, které nemají dírky na odtok.

Co se týká venkovních balkonových květin, tak tam je nutné zalévat květiny poměrně dost často. V horkých měsících nejlépe každý den. U surfinek a million bells, které vyžadují vydatnou zálivku, sáhněte po květináči samozavlažovacím. V horkých letních dnech tyto květiny zalévejte i 2x denně.

Vynikající věc je i zavlažovací systém, který se postará o to, abyste kolem svým květin nemuseli běhat každý den s konví a abyste mohli spokojeně odjet i na dovolenou a nemuseli řešit, kdo vám květiny zalije. S tímto mám i já osobní zkušenosti. Mám venkovních květin takovou spoustu, že bych asi nedělala celý den nic jiného, než že jen zalévala a tak jsem právě po zavlažovacích systémech sáhla a vůbec toho nelituji.

Naopak, velmi mi to usnadní práci a jsem za to vděčná. Do zavlažovacího systému lze přidat i hnojivo, takže máte zabité dvě mouchy jednou ranou.

Jak pečovat o narcisy v květináči

Narcisky jsou jarní květiny, které patří spolu s primulemi, sněženkami a maceškami, mezi první rostliny, které nám na jaře udělají radost svým květem. Narcis je krásná rostlina a podle ní se taktéž nazývají muži, jež se snaží svou krásou zapůsobit na ženy.

By: Bratislavská župa

Narcisek si koupíte v obchodě s květinami, ale také v supermarketu a můžete si jím vyzdobit jak vnitřek vaší domácnosti, tak i venek. Doporučuji koupit si ještě nerozkvetlé narcisky, abyste se z jejich květu mohli těšit co nejdéle.

Narcisek přesaďte do květináče a občas jej zalévejte. Po odkvětu již další kvetení nečekejte. Ale rozhodně odkvetlé narcisky nevyhazujte. Protože pokud je dáte do hlíny na zahradu, příští rok vám opět pokvetou. Je to tak, mám to vyzkoušené. Kvetou a to dokonce ve větším množství.

Vysadit si odkvetlé narcisky tak můžete klidně i na hřbitov, kde vám příští rok na jaře udělají spousty parády bez toho, abyste se o ně museli jakkoliv starat. Narcisky tedy jsou víceleté rostliny, ale pokud je zasadíte odkvetlé do hlíny, můžete se z nich těšit i další roky.

Narcis je celkem nenáročná rostlina, která kvete ve žluté barvě. Značí příchod jara, velikonoc a dělá nám radost již velmi brzy po zimě. Vytvoří dobrou náladu, kterou nám rozkvetlé květiny způsobují a tak jde o květinu velmi oblíbenou.

Narcis nás na rozdíl například od primulí svým kvetením bude těšit déle a tak si jej lidi pořizují rádi. I když je to první jarní rostlina, tak ani tak se narcis nesnese s mrazem, proto pokud venku ještě mrzne, nedávejte si narcis ven, ale nechte si jej doma.

Jak namnožit kvetoucí keře?

Právě plyne nejpěknější roční období, kdy rozkvétají květy i keře, najednou se i cesta do práce jeví krásná, mladá svěží zeleň v nás vzbuzuje radost a mnohé květy bychom si přáli mít doma na zahrádce či zahradě.

By: Tatters:(

Vizuálně bychom v zahradnictví snad vzrůst keřů, či barvy jejich květů i popsali, nevíme ale, jaký je jejich správný název.

Zkuste si keřík, který se vám líbí, namnožit sami. Budete překvapeni, jak lehce si lze takto zahradu osázet. Vyžaduje to ale trpělivost, protože to nebude posazení vzrostlého keříku s kořenovým balem. Zato ale budete očekávat, zda se vaše práce zdařila a z úspěchu budete mít radost znásobenou.

Z vyhlédnutého keře budete potřebovat malou větvičku. Určitě to keři nebude vadit, v tomto období přirůstají další větve a ty jeden, dva odlomky nebudou ani znát, ani chybět.

Jak ulomit vhodně větvičku k zasazení

Snítku, kterou si vyhlédnete, neodstřihnete, či jen tak neulomíte, nýbrž ji strhnete v místě, kde se z hlavní větvičky rozdvojila. Měla by být mladá, narostlá na keři loni. Mladý výhonek v délce asi třiceti centimetrů strhnete proti směru růstu. Vznikne tak větší plocha holé živé části stopky větvičky. Kdybyste větvičku odstřihli, či odřezali, zůstala by jen malá řezná živá ranka, kterou by větvička nebrala v zemi tolik vody a živin, jako při strhnutí proti směru růstu.

Takto odtrhnutou větvičku budete sadit.

Jak správně větvičku zasadit

Vykopte či vyryjte jamku. Na dno nasypte hnojivo. Vynikající je, pokud máte slepice, tak z kurníku naberte na lopatku trochu drůbežího trusu s podestýlkou. Potom zasypete hlínou, dobře zalijete a na to vložte větvičku, kterou asi z poloviny dosypete hlínou, polovina bude vyčnívat na povrchu. Lehce utlačíte, ještě trochu zalijte, kolem nové sazeničky umístěte prozatímní plůtek, který lze snadno zakoupit v květinářství, anebo alespoň k sazeničce zapíchněte kolík, který vás upozorní při kosení trávy, abyste si výsadbu hned nepokosili.

Také následující dny nezapomínejte sazeničky polévat, dokud neuvidíte, že začínají vyrůstat nové lístečky a že se keříček ujal.

Vlastnoručně nashromážděné a vlastnoručně vysázené keře nenarostou tak rychle, zato je ale ani tak rychle nebudete muset stříhat.

Jak namnožit muškáty

Pokud milujete muškáty, pak vám v létě na oknech nesmí chybět. Muškáty nejsou levnou záležitostí, obzvlášť pak, když máte oken víc. Nemusíte je nutně kupovat do všech oken, stačí koupit pár muškátů a doma si je můžete sami namnožit.

Množení muškátů vůbec není těžké

By: raider of gin

Poradíme vám, jak na to. Potřebujete k tomu rostlinky muškátů, plastový box na květiny s průhledným víkem, který koupíte ve všech dobrých květinářstvích a nebo za pár korun v Kiku. Tento box slouží jako malý skleník. Rostlinám se v něm velmi dobře daří.

Přibližně v březnu zakoupíme malé rostlinky muškátů, kdy oštípeme květy. Dokud nedáme rostliny na okno, květy neustále uštipujeme, tím rostliny posilujeme a pomáháme jim k bohatému růstu. V květinářství si pořídíme substrát na řízkování květin. Do toho substrátu vždy namáčíme konce uštíplých výhonků.

Rozvětvený muškát zlomíme v kolínku a namočíme do substrátu. Do boxu na květiny nasypeme zeminu a do zeminy zapichujeme muškáty, jež jsme odlomily. Potom je důkladně zalijeme a přikryjeme průhledným víkem. Přibližně za 3 týdny až měsíc, se uštipky zakoření a vy je můžete přesadit do květináče. Ušetříte tak za další nakoupené muškáty a uštipováním navíc pomůžete muškátům nabírat na síle.

Na trhu jsou muškáty vzpřímené, převislé plnokvěté a převislé jednoduché. Převislé jednoduché jsou velmi bohaté na květy. Vzpřímené muškáty se prodávají v mnoha barevných variantách, převislé potom v barvě červené, růžové a bílé. Zajímavé je i barvy nakombinovat.

Muškáty můžete po sezóně taktéž zazimovat a opět je mít příští rok krásné s bohatým květenstvím. Doporučujeme je jednou týdně přihnojovat, ale to pouze v sezóně, v zimě se zalívají pouze jednou za měsíc a nehnojí se.

Jak často hnojit květiny

Květiny, aby dobře rostly potřebují nejen vydatnou zálivku, ale také dobré hnojivo, které zaručí to, že budou dobře růst a vydatně kvést. Hnojivo jako takové lze při sázení květin přidat do zeminy, následně se pak používá hnojivo, které každý týden přidáváme do zálivky.

Jak často hnojit květiny?

By: Mark S

Pokud sázíte květiny do květináče, přidejte do něj i ceresit, dobré účinky mají i granulované slepičince a také koňský hnůj, který však nedávejte do květin, které máte doma v bytě, ale pouze do květin venkovních.

Hnojiva se prodávají podle typu květin. Každá květina potřebuje jiný druh hnojiva. Každé hnojivo obsahuje jiné látky. Proto kupujte tedy hnojivo takové, které je určeno právě na ty květiny, jež potřebujete pohnojit.

Na trhu jsou hnojiva na muškáty a pelargonie, ty použijte na venkovní letničky, můžete je použít i na surfinie a petunie, nebo milion bells. Pak je speciální hnojivo na kaktusy, na orchideje, na pokojové rostliny. Samostatné je také hnojivo na jahody.

V obchodě si tedy vyberte hnojivo, které potřebujete a hnojte podle návodu. Většinou se květiny hnojí jednou za týden, někdy to může být i jednou za 14 dnů. Osobně mám vlastní zkušenosti takové, že ani častějším hnojením a větším množstvím hnojiva, než je uvedeno na obalu jsem nic nezkazila.

Jak pečovat o balkonové květiny

Jelikož jsem velký milovník balkonových květin, určitě vám mohu dát užitečné typy a rady, jak na jejich pěstování. Vždy každý rok se těším na to, až přijdou do prodeje a já si je budu moci jít koupit. Mezi nejčastější balkonové květiny patří muškáty, million bells, surfinie a petunie.

Pokud se rozhodnete koupit si sazeničky, nekupujte hned ty první, které se v obchodě objeví. Moje vlastní zkušenost je taková, že první sazeničky jsou přepravovány z tepla do zimy, která na ně má velmi špatný vliv. Pěstují se ve skleníku a při převozu v brzkých jarních měsících, tyto květiny dostávají šok a to se projevuje i na jejich kvalitě.

Proto moje rada zní, kupujte až tehdy, kdy je venku pěkně, doporučuji přibližně duben, záleží však na tom, jaké je venku počasí a jaká byla zima. Nachystejte si truhlíky s kvalitní zeminou, do truhlíků nasypte přísady, které rostliny v růstu popoženou. Vynikající účinky má perlit a slepičince, které se prodávají granulované v pytlích.

Rostlinky nasázejte jednu vedle druhé. Do květináče o rozměru 1 metr jich dejte tak přibližně 10-12 ks. Nejvýhodněji se sazeničky pořídí v balení po 10-ti kusech. Po přesazení zalijte, ale ještě nehnojte. Otrhejte vykvetlá kvítka, sice vám to nejspíše bude rvát srdce, ale vězte, že tímto květiny posílíte. Toto udělejte u muškátů, u surfinek a petunii, není třeba květy uštipovat. Hnojit začněte až druhý den po přesazení.

Květináče dejte na slunné a teplé místo, ale mějte je zatím doma. Ven je dejte až kolem května, června, opět velmi záleží na tom, jaké počasí je venku. Pravidelně hnojte 1x týdně. Mám vyzkoušeno, že rostlinkám i hnojení 2x týdně vůbec neublíží.

Jak je to se zálivkou?

Muškáty zalévejte obden, surfinie, petunie a million bells potřebují vydatnou zálivku. Půda by měla být stále vlhká. Proto jsou určeny spíše tam, kde jsou lidé schopni se jim každodenně věnovat. Dobré je mít samozavlažovací květináče, což se naopak nedoporučuje u muškátů. Květiny nechte venku do podzimu, než přijdou první mrazy.

Pokud je chcete zazimovat, jde to, ale pouze u muškátů. Ostatní rostlinky jsou jednoletky, u zazimování však není jisté, zda se vám to povede, protože to je velmi náročné. Ostatně za zkoušku nic nedáte. Přeji vám, abyste byli úspěšnými pěstiteli a vašim balkonovým květinám se dařilo. Můžete se pak zkusit přihlásit do soutěže o nejkrásnější květinový balkon léta tak, jako to dělám každoročně i já.

Jak se stát pěstitelem

Rádi byste se stali pěstitelem kytiček, nebo zeleniny? Máte zahrádku, nebo balkon? Pak s pěstováním klidně můžete začít. A pokud nemáte ani zahrádku, ani balkon, tak určitě máte okno, za které si můžete dát kytičky.

Čím začít?

Nejjednodušší je začít kytičkami, z ovoce pak jahodami, nebo hráškem. Pěstovat začínáme na jaře. Můžeme začít pěstováním od semínek, nebo si koupit již sazeničky. Pokud se rozhodneme vypěstovat rostlinu od semínka, začít bychom měli již v únoru.

Jak na to?

By: amandia

Pokud chcete pěstovat kytičky, pak si je zasadíme přímo do květináče, zalijeme a květináč zakryjeme potravinovou folií, dokud semínka nezačnou růst. Nejlepší je zeminu spařit, to znamená dát zakrytý květináč například na topení, nebo na slunce k oknu.

Pokud semínka začnou růst, potravinovou folii odkryjeme, a provádíme pravidelnou zálivku, máme-li skleník, nebo fóliovník, přendáme květináče právě tam, protože to je místo, kde se rostlinkám bude dobře dařit. Jednou týdně přihnojíme.

Pokud si koupíte již sazeničky, pak o ně pečujeme stejným způsobem, jako již o vyrostlá semínka. Nejlepší způsob jak rostlinky popohnat v růstu je skleník, nebo foliovník. Dá se pořídit i v obchodem Obi, nebo Baumax za cenu okolo 500 Kč, záleží na velikosti.

Když začne být venku příjemně a budete vědět, že již nepřijdou mrazy, přesadíme sazeničky do záhonu. Jahody můžete pěstovat i v květináčích. Nejjednodušší je na pěstování hrášek, který se nechá vyklíčit v nádobě s vodou a vatou a po té se přendá do hlíny.