Jak namnožit kvetoucí keře?

Rate this post

Právě plyne nejpěknější roční období, kdy rozkvétají květy i keře, najednou se i cesta do práce jeví krásná, mladá svěží zeleň v nás vzbuzuje radost a mnohé květy bychom si přáli mít doma na zahrádce či zahradě.

By: Tatters:(

Vizuálně bychom v zahradnictví snad vzrůst keřů, či barvy jejich květů i popsali, nevíme ale, jaký je jejich správný název.

Zkuste si keřík, který se vám líbí, namnožit sami. Budete překvapeni, jak lehce si lze takto zahradu osázet. Vyžaduje to ale trpělivost, protože to nebude posazení vzrostlého keříku s kořenovým balem. Zato ale budete očekávat, zda se vaše práce zdařila a z úspěchu budete mít radost znásobenou.

Z vyhlédnutého keře budete potřebovat malou větvičku. Určitě to keři nebude vadit, v tomto období přirůstají další větve a ty jeden, dva odlomky nebudou ani znát, ani chybět.

Jak ulomit vhodně větvičku k zasazení

Snítku, kterou si vyhlédnete, neodstřihnete, či jen tak neulomíte, nýbrž ji strhnete v místě, kde se z hlavní větvičky rozdvojila. Měla by být mladá, narostlá na keři loni. Mladý výhonek v délce asi třiceti centimetrů strhnete proti směru růstu. Vznikne tak větší plocha holé živé části stopky větvičky. Kdybyste větvičku odstřihli, či odřezali, zůstala by jen malá řezná živá ranka, kterou by větvička nebrala v zemi tolik vody a živin, jako při strhnutí proti směru růstu.

Takto odtrhnutou větvičku budete sadit.

Jak správně větvičku zasadit

Vykopte či vyryjte jamku. Na dno nasypte hnojivo. Vynikající je, pokud máte slepice, tak z kurníku naberte na lopatku trochu drůbežího trusu s podestýlkou. Potom zasypete hlínou, dobře zalijete a na to vložte větvičku, kterou asi z poloviny dosypete hlínou, polovina bude vyčnívat na povrchu. Lehce utlačíte, ještě trochu zalijte, kolem nové sazeničky umístěte prozatímní plůtek, který lze snadno zakoupit v květinářství, anebo alespoň k sazeničce zapíchněte kolík, který vás upozorní při kosení trávy, abyste si výsadbu hned nepokosili.

Také následující dny nezapomínejte sazeničky polévat, dokud neuvidíte, že začínají vyrůstat nové lístečky a že se keříček ujal.

Vlastnoručně nashromážděné a vlastnoručně vysázené keře nenarostou tak rychle, zato je ale ani tak rychle nebudete muset stříhat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *