V období jara, podzimu a zimy nás často trápí rýma. Podzim a jaro je pro rýmu nejhorším obdobím. Často býváme neopatrní a rýmu tak chytíme velice jednoduše. Většinou nás při rýmě trápí plný, ucpaný nos a špatně se nám dýchá. Na řadu přichází otázka: Jak na rýmu?
Velmi často nám k chycení rýmy stačí potkat někoho, kdo kýchá a smrká. Za pár dnů se cítíme nějak divně a kýcháme. Když už na vás rýma dolehla, teče Vám z očí a cítíte se pod psa, nemusíte ihned utíkat k lékaři. Někdy se stane, že je k lékaři i do lékárny daleko a nechce se nám tam jít. Či naopak, že lékaři a farmaceutickému průmyslu nedůvěřujeme, přemýšlíme nad tím, jak porazit rýmu.
Na rýmu můžeme vyzrát zcela jednoduše. Bojovat s ní lze i za pomoci domácích produktů. Mnohdy máme ve spížích schovaný úplný poklad pro boj s rýmou. Stačí pak už jen využít znalostí našich babiček. Léky na rýmu si tak vyrobíme sami.
Rýma se většinou objevuje v souvislosti s nachlazením či je přímo způsobená vlivem nákazy. Rýmu způsobuje skupina virů, která je schopná se za určitých podmínek množit. Lékaři rýmu definují jako zánětlivé onemocnění sliznice dutiny nosní. Projevem rýmy jsou zduřelé nosní sliznice, které způsobují omezení průchodnosti nosu. V počátečním stádiu se rýma projevuje vodnatým výtokem z nosu.
Rýma sebou přináší i další komplikace. Nejenom, že nás trápí ucpaný nos a výtok z očí, často se může změnit v chřipku. I v případě skloubení rýmy a chřipky dohromady, můžeme s těmito nemocemi bojovat doma.
Jak na rýmu – využití domácích rad
●Křen
Je velice účinným pomocníkem v boji s rýmou. Použít můžeme křen čerstvý, ale i naložený. Jednoduše křen nastrouháme nebo naložíme do misky. Nad misku si pak stoupneme, nad kloníme nad mísu hlavu, kterou přikryjeme ručníkem a inhalujeme. Za dva až tři dny pocítíme úlevu od rýmy.
● Česnek
Česnek patří mezi vynikající způsob boje s rýmou. Tři stroužky česneku podélně rozkrájíme a položíme na talířek. Talířek večer umístíme na noční stolek poblíž hlavy. Aromatická vůně česneku nám uleví od ucpaných nosních dírek a uvolní rýmu.
● Horká koupel
Výborný způsob boje. Napustíme si horkou vodu do vany. Vezeme si do takto horké vody, do které ještě přidáme dvacet až třicet kapek tee- tree olejíčku. V koupeli si poležíme třicet minut. Poté se utřeme, oblečeme. Nezapomeneme si vzít na nohy teplé ponožky a ulehneme do postele. Krásně se vypotíme a uvolníme nos. Rýma nás tak do pár dnů opustí.
● Šalvěj
Šalvěj nám pomůže s uvolněním dýchacích cest a zároveň i s dezinfekcí. Uvařte si odvar ze šalvěje. Přelijte odvar z misky a stoupající páru inhalujte nosem.
● Solný roztok
Další kvalitní způsob, jak na rýmu. Solný roztok si jednoduše vyrobíme doma. Do misky vložíme tři až pět lžiček mořské soli. Necháme dvacet minut odstát. Poté si vezme kapátko do nosu a kapeme do každé nosní dírky tři kapky.
● Zázvorový čaj
Výborný pomocník nejen na rýmu, ale i na chřipku. V obchodě si koupíme zázvor. Zázvor oloupeme, na struhadle nastrouháme na jemno a zalijeme litrem vařící vody. Čaj si osladíme medem a pijeme po celý den.
● Alpa a aromatické oleje
S rýmou můžeme bojovat i pomocí napařování. Doma si ohřejeme v hrnci vodu. Do vody přidáme alpu, nebo aromatický olej. Z aromatických olejů jsou vhodné oleje mentolové. Hrnec si postavte na kuchyňskou linku. Poté se nahněte nad hrnec, hlavu si zakryjte utěrkou a směs dýchejte. Postup opakujte pětkrát denně.
● Bylinná směs proti rýmě
Bylinkovou směs na rýmu zakoupíte v lékárně. Nálev z uvařených bylin by měl být horký. Horká pára stoupající z hrnečku uvolní nos a dutiny. Pro zvýšení účinnosti směsi je vhodné osladit jí medem a přidat citrón.
● Horký vývar
Tato rada je známá už od dob našich prababiček. Šálek kvalitně připraveného kuřecího vývaru udělá zázrak. Kuřecí vývar je posilující pro organismus a zároveň jeho stoupající pára uvolní i betonově ucpaný nos.
● Dostatečný příjem tekutin
Při rýmě se snažte mít dostatečný příjem tekutin. Ovšem vynechat musíte kávu a nápoje obsahující kofein. Pijte hodně bylinné čaje a vodu. Kvalitní hydratace organismu vás ochrání před vstupem další infekce a pomůže se vyrovnat s infekcí stávající.
● Promazání nosu
Rýma, výtok z nosu a používání kapesníku dráždí pokožku kolem nosu. Pokožka je pak zčervenalá a suchá. V lékárně si kupte mast s obsahem heřmánku a pravidelně si pokožku kolem nosu mažte.