Inkontinencí trpí převážná většina seniorů, avšak nemusí jít pouze o ně, ale také o pacienty nižšího věku. Inkontinence ve většině případů postihuje spíše ženy, než muže. Únik moči je velmi nepříjemný, dá se však úspěšně léčit, nejtěžší je, svěřit se se svým problémem lékaři a tak spousta pacientů to tedy raději neřeší.
Inkontinence však pokud není léčena přetrvává, a pacient už se jí obvykle nezbaví, proto je mnohem lepší řešit situaci okamžitě, než když vás pomočování postihne napořád. Inkontinence se může objevit i v těhotenství a po porodu, v těchto fázích však opět sama vymizí. Inkontinence vás může potrápit při kašli, při smíchu, kýchnutí, nebo jakékoliv větší fyzické aktivitě, kterou právě vyvíjíte.
V tomto případě se ještě není třeba znepokojovat, avšak zbystřit byste měli, pokud inkontinence přichází samovolně, pokud například vypijete více vody, nebo slyšíte-li téct vodu a podobně. Zde je velmi dobré poradit se s lékařem a začít celou situaci řešit.
Pacient by v první řadě měl chodit močit na toaletu, až když je to nezbytně nutné, nikoliv preventivně. Tím si totiž způsobí to, že močový měchýř si zvykne na menší množství moči a to není vůbec správné. Inkontinenci lze léčit pomocí léků, v těžších případech pak operativně.
Pokud trpíte jen lehkou inkontinencí, pak používejte speciální pomůcky a konkrétně inkontinenční vložky, které pohltí mnohem více tekutiny, než vložky menstruační a navíc pohltí i pach. Pořídit si můžete i slipové vložky, které jsou velmi nenápadné. Na trhu je velký výběr velikostí inkontinenčních vložek a to jak ženy, tak i pro muže.
U žen se inkontinence nejčastěji objevuje v období menopauzy. Proti inkontinenci existují speciální cviky, kterými posílíte pánevní dno. Inkontinencí trpí více je 50% žen v pozdějším věku, proto opravdu vůbec není ostuda, když navštívíte lékaře a poradíte se s ním o vhodné léčbě.