Jak dodržet šestinedělí

Rate this post

Šestinedělí je období, které je po porodu, po interupci, po jakémkoliv gynekologickém zákroku a v této době musí být žena na sebe obzvláště opatrná. To znamená, že nesmí spousty věcí, které by za normálních okolností mohla.

Čeho by se žena v šestinedělí měla vyvarovat?

Rozhodně by neměla mít v této době pohlavní styk. Je to vyloženě zakázané a právě 6 neděl je tu proto, aby se tělo vypořádalo s tím, co se s ním právě dělo. V tomto období jste mnohem náchylnější k zánětům a nemocem rodidel, proto se rozhodně vyvarujte pohlavnímu styku.

Další čeho byste se určitě měla vyvarovat je koupání. A to ať už doma, nebo v bazénech, či nádržích, přehradách nebo v moři. Pokud tedy jste v šestinedělí, neplánujte si na tuto dobu žádnou dovolenou, ale šetřete se doma. Umývejte se pouze sprchou.

Celkově byste své tělo neměla v tomto období vůbec zatěžovat a rozhodně je nutné se šetřit. Šestinedělí také působí na psychiku a žena může pozorovat podrážděnost, nervozitu, výkyvy nálad a podobně. V této době se ani nedoporučuje užívání antikoncepce.

Může docházet ke krvácení, nebo špinění, či zapáchajícímu výtoku. Jsou to běžné projevy šestinedělí a není třeba se jimi až tak znepokojovat. Na kontrolu ke gynekologovi byste měla přijít právě tehdy, když šestinedělí skončí.

Pokud cítíte, že jste nafouknutá, či oteklá, tak to také patří k šestinedělí. Rozhodně, pokud v tomto období jste, buďte v klidu a šetřete se, jak to jen půjde. Je to sice dlouhá doba, ale k dokonalému zotavení je bohužel nutná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *