Jak překonat nevěru?

Rate this post

Nevěra je bolestivá záležitost a nepříjemná pro obě zúčastněné strany. Je to ztráta důvěry, narušení dosavadního vztahu nebo také zkouška odvahy. Jak nejlépe ji překonat a má smysl dávat druhou šanci?

Nevěra v číslech

V České republice je více než 60% ženatých mužů a přes 40% vdaných žen svému protějšku nevěrných, čímž se snaží řešit své problémy v partnerství. Možná nechtějí kvůli osobní nespokojenosti v dosavadním vztahu zrušit dlouhodobé manželství nebo připravit děti o úplnou rodinu. Snad doufají, že když si vyrazí z kopýtka, nikdo se to nikdy nedozví. Přitom až polovina manželství se rozpadá, za nejčastějším důvodem je uváděna právě nevěra a za nejčastějšími důvody nevěry ze strany muže jsou: změna stereotypu v posteli, náhodný sex s krásnou ženou, posílení sebevědomí, pomsta partnerce, se kterou je věčně na nože a nakonec sexuální neuspokojení s Vámi. Může jít i o nedostatek pozornosti, něžnosti nebo uznání z Vaší strany.

Co nevěra způsobí?

Pokud Vám byl Váš muž nevěrný, určitě Vás to muselo hluboce ranit a zasáhnout. Způsobilo Vám to velký psychický šok, na který tělo reaguje různými projevy jako jsou pláč, úzkost, vnitřní napětí a strach nebo také pocení či zimnice. Odmítáte přijmout bolestivou pravdu, cítíte beznaděj a z prožívání akutního stresu se můžou objevit i příznaky jako je bušení srdce, třes, nevolnost nebo poruchy se spaním. Drobné příznaky můžou vyústit až do vážného onemocnění, může Vás trápit nechutenství nebo naopak přejídání, bolesti hlavy nebo břicha spolu s pocity na zvracení, vyrážky či poruchy menstruačního cyklu. Spektrum příznaků je velmi široké. Spolu s fyzickými potížemi se přidávají i ty psychické – vztek, nenávist či agrese se střídají s bolestí, panikou a beznadějí. Cítíte obrovské ponížení a ztrátu důvěry, navíc se nemáte o koho opřít, protože ta nejbližší osoba, která byla na vždy nablízku, se najednou stala zdrojem bolesti. I jeho přítomnost nebo i nepřítomnost ve společné domácnosti je bolestivá až nesnesitelná.

Co oči nevidí, srdce nebolí

Pro nevěru platí, že čím víc podrobností budete vědět, tím víc Vás budou trápit a Vy se jimi budete užírat. Touha znát i ty nejmenší detaily se Vám může snadno vymknout z rukou – můžete mu začít kontrolovat mobil nebo elektronickou poštu, hovořit s ním ve formě výslechu nebo si dokonce objednat soukromého detektiva.

Jak ji řešit?

Snažte se vyhnout hysterickým scénám a nejlépe v klidu a bez výčitek či (sebe)obviňování nebo litování sama sebe si promluvte. Vyhraďte si na to půl hodiny, klidně si nastavte budík, a pokud by se Vám rozhovor měl protáhnout, odložte pokračování na jindy. Vyhněte se otázkám „proč“ nebo „jak jsi mi to mohl udělat?“. Ty nikam nevedou, nic Vám neprozradí, jen ublíží Vám oběma. Ty si nechte na někdy později. Zásadní otázky, které byste měla svému protějšku položit jsou: kdy vztah začal a kdy skončil, zda vždy použil ochranu a zda je momentálně připraven ve vztahu pokračovat nebo ho ukončit. Z těchto otázek se dozvíte vše podstatné pro další vývoj situace a možné řešení. Pokud Vám to usnadní rozhodování nebo vyrovnávání se s nevěrou, můžete vyhledat odborníka, ať už v podobě psychologa nebo manželského poradce.

Odpustit nebo vyhodit z bytu?

Ale než mu začnete balit kufry, měla byste se zamyslet nad pár otázkami. Stojí manžel o obnovení Vašeho vztahu a lituje nevěry? Byla to jednorázová záležitost pod vlivem alkoholu? Samozřejmě že alkohol neomlouvá, ale je to jakási polehčující okolnost, než kdyby Vás podvedl zcela s čistou hlavou. Jak dlouho jste spolu, máte děti? I to by mohlo hrát roli v záchraně vztahu. Jednalo se o nevěru pouze fyzickou (pouhé ukojení chtíče) nebo spíš psychickou (zamilovanost). Pokud se jedná o první možnost, což je u mužů častější záležitost, nemusí Vás trápit to, že by miloval jinou ženu a chtěl s ní strávit zbytek života. Možná se bojíte rozvodu, tahanicím o společný majetek nebo děti, proto raději sklopíte hlavu a budete dál žít v nespokojeném manželství. Vyhněte se však naschválům, které by jen roztočily kolotoč, který by Vás dovedl až k úplnému rozchodu. Pokud partner touží po obnově Vašeho vztahu, máte napůl vyhráno. Druhá polovina je na Vás a na Vaší ochotě mu odpustit a nepředhazovat mu to při jakékoliv vhodné příležitosti. Pokud se jednou rozhodnete mu odpustit, udělejte to. V tom případě ale nevěru už nikdy v hádkách nevytahujte. Vzpomeňte si, kolik hezkého jste spolu zažili a co jste spolu vybudovali. Opravdu to chcete všechno zahodit? Odpuštění ještě neznamená, že zapomenete na to, jak Vám ublížil. Ale díky němu se budete cítit lépe a svobodněji. Někdo však není schopen se s nevěrou partnera vyrovnat nikdy a neodpouští. V tom případě to ukončete rychle a bez zbytečného protahování. Další rozhovory by Vás nenechaly vydechnout a zapomenout na již bývalý vztah a bránily by Vám v návratu do normálního života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *