Jak nemoc dítěte ovlivní vztah mezi rodiči?

Rate this post

Rodič má ke svému dítěti nepopsatelný emociální cit, který nelze ničím zničit a neexistuje nic silnějšího, než vztah rodiče a jeho dítěte. Avšak každý tento vztah využívá jinak a také má jiné názory na to, jak se k dítěti chovat, jak mu ukázat tu správnou cestu života.

Jaká nemoc může vaše dítě postihnout?

Každé dítě je čas od času nemocné. Ale nemoc, jako je chřipka, spojená s rýmou, kašlem a podobně, moc vztah mezi rodiči neovlivní. Problém je, když vaše dítě trpí nějakou hroznou smrtelnou nemocí. Pravdou je, že díky dnešní medicíně to nebývá tak časté, ale bohužel i dnes se takové případy stávají. A není pro rodiče nic horšího, než to, že mu lékař oznámí, že jeho dítě má jen pár měsíců do konce svého života. Žádný rodič nechce vidět své vlastní dítě umřít dříve než on sám. Každého to zasáhne, ale každý reaguje jinak.

Rozdílné názory rodičů?

Když se rodiče dozví, že jejich dítě má jen pár měsíců nebo týdnů, každý se zachová jinak. Problém je v tom, když má na to každý rodič jiný názor. Například, když jeden rodič si chce poslední čas s dítětem pořádně užít a dělá s nimi různé aktivity, bere ho na dovolené, výlete a podobně. A naopak druhý rodič se snaží dítě nechat v klidu a doufá, že mu to pomůže k prodloužení života a doufá v nějaký zázrak. Pak se rodiče často hádají. A nejhorší je, když dojde na to, když jeden rodič tomu druhému začne vyčítat nemoc dítěte. Pak to může zajít do opravdových extrémů a mnohdy to končí rozvodem.

Jak zachovat vztah rodičů?

V tu danou chvíli vás nezajímá nic jiného, než život vašeho dítěte a tak si neuvědomujete, že váš vztah by se měl nějak zachraňovat. Ale když nastane situace, že dítě odejde na druhou stranu a vy zůstanete sami v naprosté tmě, protože jde zdrcení tak velkou ztrátou. Máte pocit, že jste přišli o celý svůj život, také cítíte vztek sami na sebe, že jste tomu nemohli pomoct a zároveň i na druhého rodiče, protože máte domnění, že on to ještě zhoršil. A právě v té chvíli se rodiče nejvíce potřebují, aby se mohli vzájemně podpořit. Vždy se s tím člověk lépe vyrovná, když na to není sám. A jen ti dva nejlépe chápou pocity, které v sobě dusí. Takže jediná rada je, hlavně si nemoc dítěte nesmíte vyčítat, protože rodič za to nemůže. A pak už jen trochu pochopení, trpělivosti a kompromisů.

Smrtelná nemoc vlastního dítěte, je velmi ho těžká situace, ale jsou lidé, kteří to společnými silami zvládli, buďte i vy mezi nimi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *