Co dělat, když rodič neplatí alimenty

Rate this post

Každý z nás má dva rodiče a oba se podíleli na našem vzniku. Může se stát, že si spolu přestanou rozumět a odejdou od sebe, nebo že si jeden z nich najde jiného partnera. Pokud se tak stane, zůstává ve většině případů dítě v péči matky, kdy samozřejmě matka nesmí styku s otcem bránit a otec se podílí na výživném svého dítěte, kdy takzvaně platí matce alimenty.

Co dělat, když alimenty otec (nebo matka) neplatí?

V tomto případě se neplatič výživného dopouští trestného činu, protože je ze zákona povinen hradit dítěti peníze, jež mu vyměřil soud. Peníze musí posílat k určitému datu na účet, musí poslat částku, která mu byla vypočítána a posílat ji musí pravidelně.

Pokud tak nečiní, dopustil se trestného činu. V tomto případě má příjemne alimentů možnost podat trestní oznámení za neplacení výživného, nebo nechat udělat exekuci na výživné.

Kde se dá trestní oznámení podat?

Kdekoliv na policejní stanici. Policie prošetří celý případ a následně jej předá státnímu zástupci, jež podá žalobu k soudu. Zde se pak může rodič domluvit na splácení dlužné částky a to do doby než bude vyhlášen rozsudek, v opačném případě mu hrozí odsouzení.

Pokud se nařídí exekuce, je prováděna buď srážkami ze mzdy, nebo se přikáže zaplatit pohledávka z účtu rodiče, další možnost je prodej movitých, nebo nemovitých věcí, popřípadě firmy. Pokud věc předáte policii, má na vyřízení 2 měsíce, soud potom 1 měsíc.

 

Situace, ve které je matka, které otec neplatí výživné na společné dítě, není vůbec jednoduchá a bohužel zákony jsou v tomto směru postaveny špatně. Nezbývá tedy než doufat, že se to brzy změní a že s otci neplatiči, se bude moci snadno a rychle zatočit a přimět je, aby na své děti alimenty platili. Některé matky nemají sílu se neustále o peníze pro jejich děti dožadovat, ale určitě by to neměli házet za hlavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *