Jak snížit cukr v krvi

Rate this post

Krev je nezbytná pro správné fungování lidského organizmu. V krvi najdeme i obsah cukru. Cukr v krvi je užitečný, ale může být i nebezpečný. Dnes není nic neobvyklého, že se shledáváme s nemocemi, které vyvolá právě špatná hladina cukru v krvi.

By: D. Sharon Pruitt

Nepřijatelné hodnoty cukru v krvi zjistí většinou lékař při odběru krve, nebo moči. Cukr je nezbytný pro vznik energie. K rozkladu cukru dochází ve střevech. Střeva rozloží cukr na glukózu, která se vstřebává do krevního oběhu. Z krevního oběhu se glukóza (cukr) vstřebává do buněk, které cukr rozštěpí na energii.

Hladina cukru v krvi se zvedá především po jídle, na tento fakt reaguje slinivka břišní uvolněním hormonu inzulinu do krve. Podle rozboru krve lékař pozná, zda máte v krvi nadbytek či nedostatek cukru. Při nadbytku hovoříme o cukrovce. Pokud cukr v krvi přesahuje obecně přijatelné hodnoty, nemusíme se hned děsit. Ano, v první moment nám hlavou prolétne myšlenka – jak snížit cukr v krvi?

Jak snížit hladinu cukru v krvi?

Hladinu cukru v krvi si můžeme snížit sami. Stačí upravit životosprávu. Již tři měsíce po upravení životosprávy můžeme pozorovat, že hladinu cukru v krvi dostáváme pod kontrolu. Nutné je ovšem nepolevit a životosprávu dodržovat i po snížení hladiny cukru v krvi.

Jak snížit hladinu cukru v krvi – konkrétní rady

● Úprava jídelníčku

V první řadě bychom měli z jídelníčku odstranit jednoduché cukry i jednoduché sacharidy. Místo nich se zaměřte na potraviny s nižším glykemickým indexem. Vhodné je vyřadit z jídelníčku sladkosti, moučníky, jogurty a slazené nápoje. Rovněž se vyhýbejte tukům. Vyhýbání tukům neznamená, že jen omezíme spotřebu oleje, slaniny a podobných jídel, ale i to, že si budeme hlídat obsah tuků v mléčných výrobcích. Zařadíme do jídelníčku více vlákniny. Vláknina velmi dobře redukuje cukr v krvi. Místo bílého pečiva tak budeme kupovat pečivo celozrnné. Přidáme k tomuto i zvýšenou konzumaci zeleniny.

● Pohyb a tělesná váha

Pro snížení cukru v krvi se musíme hodně a pravidelně hýbat. Využijte procházky v přírodě. Dvě procházky okolo 30 minut denně sníží až o polovinu hladinu cukru v krvi. Pokud nemáte čas na procházku, využijte jiné možnosti pohybu. Místo jízdy výtahem do patra, kde bydlíte, jděte pěšky. Hlavně si při dodržování pohybu určete pravidelnost.

● Pravidelný přísun vitamínu C a Beta karotenu

Vitamín C a beta karoten jsou velmi účinnými pomocníky při snižování hladiny cukru v krvi. Ovšem nesmíme si jejich přísun dopřávat v polykání tablet. Naopak, dopřejme si tyto vitamíny v přírodním stavu. Začneme více konzumovat papriky, mrkev, ořechy. Z minerálu přidáme více chromu, ten napomáhá i hubnutí.

Při snižování hladiny cukru v krvi je důležité si hladinu cukru pravidelně hlídat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *