Novodobým světovým hitem v oblasti kouření se staly elektronické cigarety. Elektronické cigarety umožňují kuřákům kouřit bez toho, aby své okolí obtěžovali smrdutým kouřem a dýmem. Ovšem elektronická cigareta poskytuje kuřákům i finanční výhodu. Za měsíc kouření elektronické cigarety ušetří kuřáci až několik stovek korun. V článku se podíváme na to, co je to elektronická cigareta, kde byla vyrobená a hlavně na to, jak škodí elektronická cigareta zdraví.
Elektronická cigareta je zařízení, které bylo vyrobeno a patentováno v Číně v roce 2006. Elektronická cigareta funguje na bází vytváření páry, která je podobná kouři z klasické cigarety. Pára vzniká pomocí náplně nazývané e-liquid. Tuto páru kuřák vdechuje.
V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale pouze k odpařování náplně. Náplň se tedy chemicky nemění. Česká republika se stala pátou zemí na světě, kde se elektronická cigareta začala distribuovat a používat. V roce 2009 byl vydán zákon, který elektronickou cigaretu definuje a vymezuje podmínky jejího používání a distribuce.
Mnoho kuřáků přešlo z klasických cigaret na elektronickou cigaretu. Za výměnou klasických cigaret stojí jednak finanční úspora a jednak i ten fakt, že elektronická cigareta by neměla být zdraví škodlivá. Je pravda, jak uvádí výrobci, že elektronická cigareta není zdraví škodlivá? Úplná pravda to není. I elektronická cigareta škodí zdraví.
Kladete si otázku, jak škodí elektronická cigareta zdraví? Elektronická cigareta totiž může vylučovat karcinogenní látky. Tento fakt není sice důvodem k zákazu elektronických cigaret, ale je návrhem k lepším kontrole elektronické cigarety. Elektronická cigareta se neosvědčila ani jako prostředek pro úplné přestání s kouřením.
Jak škodí elektronická cigareta?
Elektronická cigareta škodí především obsahem chemických látek v náplni. Sice je pravdou, že elektronická cigareta škodí zdraví méně, než cigareta klasická. Přesto může nenávratně a fatálně poškodit lidský organismus. I když kouříte elektronickou cigaretu, stále máte vysoký přísun nikotinu do těla, což není zdravé.
Elektronická cigareta škodí lidskému organizmu i přesto, že mu nedodává dehet. Dehet je v elektronických cigaretách nahrazen jinými chemickými látkami. Často je původ těchto látek nejasný. Chemické látky uvolňují při zahřátí elektronické cigarety jedy, které kuřák inhaluje do plic. Při kouření elektronické cigarety se rovněž dostává do těla kuřáků kov a antimon. Tyto dva prvky způsobují následné zdravotní komplikace.
Dalším problémem ovlivňujícím škození elektronické cigarety, jsou její náplně tzv. e-liquidy. Ty obsahují mnohonásobně vyšší procento nikotinu, než je uvedeno na obalu. Ve složení e-liquidu nalezneme i přítomnost propylenů. Propyleny jsou bezbarvé plyny. Propylen je vysoce hořlavý a v elektronické cigaretě způsobuje hoření páry, která vylučuje do těla kuřáků jedovaté látky.
Vhodné je, aby každý člověk, který uvažuje o přestupu na elektronickou cigaretu, zvážil riziko poškození zdraví. Elektronické cigarety jsou sice novodobým hitem, ale zdraví dovedou poškodit fatálně. Když se spočítá veškeré vybavení, které je k elektronické cigaretě potřeba, tak ani finanční úspora není tak velká. Úplně nejlepším řešením však je nezačínat s kouřením vůbec. Jen tak máme jistotu, že si zdraví neničíme dobrovolně.