Jak se naučit říkat „ne“

Rate this post

Ne vždy je dobré souhlasit s pomocí někomu, kdo o ní požádá. Vše by mělo mít určité hranice a pokud opravdu nechcete na danou věc odpovídat ano, tak to neříkejte. Jak se naučit říkat „ne“? Někteří si zvykli, že slovo „ne“ nepoužíváte a také toho patřičně využívají.
I když se vám to asi bude říkat těžce, slovo „ne“ se musíte naučit používat ať se děje co se děje. Jinak byste za chvíli nevěděli kam dřív skočit a ostatní by vás jen využívali. Netvrdíme, že musíte „ne“ říkat po každé, když vás někdo požádá o pomoc, ale vše by mělo mít své hranice.

Pakliže toho na vás je už mnoho, rozhodně řekněte stop. Nejste štvanec a pokud se od vás bude vyžadovat mnoho věcí najednou, může se stát, že nedopatřením začnete chybovat, nebo svou práci odbudete, protože na ní prostě nebudete mít tolik času, kolik byste potřebovali.

Odmítnutí si v žádném případě nevyčítejte. Nemůžete do nekonečna jen běhat a poslouchat to, co po vás chtějí ostatní. Máte také právo na odpočinek a chvilku klidu, i když se to okolí nemusí zrovna líbit. Nemusí vám být rozhodně trapně, pokud, na sebe nechcete přebírat úkoly druhých.

Naučit se říkat „ne“ , je velmi osvobozující. Uvidíte sami, pokud to vyzkoušíte, že si jedním slovíčkem, ušetříte spoustu práce a času na jiné věci. „Ne“ můžete říct pokud vás někdo požádá o pomoc a vy nejste povinná pomáhat. Nemusíte k tomu slovíčku přidávat žádné výmluvy, nebo historky. Řekněte to jednoduše a stručně.

Pokud neřeknete „ne“ ublížíte jen sami sobě, proto zvažte, zda-li není jednodušší říci jedno jediné slovíčko a mít klid, než se cítit trapně, že jste s pomocí nesouhlasili a byli naštvaní proto, že teď jste zaneprázdněni více, než jste měli být.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *