Jak nemít rozmazlené dítě

5/5 - (1 vote)

Rozmazlené dítě bývá většinou takové, kterému je tolerováno vše a které pak nezná hranice výchovy. Tolerování všeho může zapříčinit jednak naše pohodlnost, kdy raději dítěti ustoupíme, než abychom poslouchali křik, řev a vztekání, dále je to pak dané pocitem, že nechceme dítěti přeci jen zakazovat a neustále něco nakazovat, protože je to jen dítě.

Právě zde nastává chyba. Ano, je to jen dítě, které neví co se smí a nesmí a tudíž bychom mu to měli my, jako jeho rodiče, jeho nejbližší ukázat a navést ho tak na správnou cestu. Zákazy musí být jasné a rázné, aby si dítě uvědomilo, že když něco řekneme, myslíme to úplně vážně.

Neustupujte, pokud jednou něco zakážete. Vaše ratolest pak nabude pocitu, že i když jste to zakázali, tak jste to při jeho prosbách a nářku pak nakonec stejně povolili. Tím dáte spouštěcí mechanismus vztekání a vyprošování si věcí, po kterých vaše dítě touží.

Jste-li v obchodě a dítě si přeje něco koupit, vysvětlete mu, že to není možné, protože nemáte tolik korunek, ale že pokud bude hodné, přinese mu to třeba Ježíšek. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud vidím něco, co se mi líbí, tak to taky musím mít, takže na jednu stranu ty děti docela chápu. Měli bychom asi začít trénovat i sami sebe.

V kolektivu dohlédněte na to, aby vaše dítě nebralo ostatním dětem hračky, ale vysvětlete, že teď si s hračkou hraje Evička, protože si jí vzala první a až si s ní nebude hrát Evička, půjčí si jí vaše dítě. Podejte to tak, že ani vašemu dítěti by se nelíbilo, kdyby mu někdo bral hračku, se kterou si hraje.

Sice spustíte lavinu pláče, ale na druhou stranu, kdybyste tak neudělali a vaše dítě mělo v mozku zakódováno, že smí všem všechno brát, protože to chce, pak by bylo mezi ostatními velmi neoblíbené a málokdo by si s ním chtěl hrát a to přeci nechceme.

Vysvětlujte vše v klidu a po dobrém, nikdy neustupujte, i když sama vím, že je to hodně těžké. Nicméně se vám toto úsilí jednou vrátí v podobě vychovaných dětí, které nejsou postrachem pro své okolí. Fyzické tresty se obecně nedoporučují, ale občas dítě plácnout je někdy si myslím vhodné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *