Jak na krtka

Rate this post

Krtek je roztomilé zvířátko, ovšem jen do doby, než nám začne dělat krtince na zahrádce. Krtka si především oblíbili naše děti, díky překrásné kreslené pohádce o krtečkovi. Jenže děti převážně na rozdíl od dospělých neřeší problém co s krásným trávníkem, který „zdobí“ krtčí domečky. Děti krtka milují, jako úžasnou pohádkovou postavu. Problémy v podobě ozdoby na zahrádkách přenechávají dospělým.

Krtčí domečky jsou každodenní starostí všech zahrádkářů a majitelů upravených anglických trávníků. Právě oni velmi často řeší problém – jak na krtka. Přemýšlejí, jak co nejrychleji vypudit krtka z jejich pozemku. Krtek je menší hmyzožravec. Řadí se mezi savce.

Jeho tělo je 12 cm dlouhé a výborně uzpůsobeno pro pohyb a život v podzemí. Většinu svého života tráví krtek v podzemí. Typickou vlastností krtků je jejich špatný zrak. Tím, že žijí převážně v podzemí, nemají uzpůsobený zrak pro denní světlo. Ovšem tento nedostatek je vyrovnaný výborným sluchem a čichem.

krtekDíky kvalitnímu sluchu a čichu si krtek dokáže najít potravu i v podzemí. Krtci žijí v podzemí, zhruba 20 centimetrů pod povrchem. Zde si krtek vyhrabává chodbičky. Většinou si vyhloubí jednu větší chodbičku, která pro něj představuje hlavní obydlí. Z této chodbičky si vyhrabává různé další a hledá potravu.

Krtek, jako zvířátko není škodlivý, spíše naopak je i užitečný. Živí se živočichy, kteří okusují kořínky zasazených rostlin. Zahrádkářům škodí především svými chodbami. Chodby vyhloubené krtkem totiž můžou odříznout rostliny od živin. Chodby krtka můžou způsobit i propadnutí se člověka a způsobit zranění. Nejhorší věcí, která nám však vadí, jsou krtkovy viditelné krtince.

Jak na krtka? Při této otázce nesmíme zapomenout na to, že jen tak zabíjet zvířata nemůžeme. V případě krtka je to ještě složitější, protože krtek je chráněné zvíře. Jediné co můžeme udělat v boji s krtkem je to, že mu znechutíme pobyt na našem pozemku.

Jak na krtka – užitečné rady

Hluk – plastové lahve

Krtek je velmi citlivý na hluk. Vezměte plastovou láhev, uřízněte u ní dno, odšroubujte víčko. Takto připravený zbytek láhve zastrčte hrdlem do krtince. Vítr začne v lahvi vyvolávat různé nepříjemné zvuky, a to právě nezvaného návštěvníka odradí od pobytu na vašem pozemku.

Hluk – dřevěné větrníky

Na svou zahradu do krtinců umístěte různé dřevěné větrníky. Větrníky pořídíte v obchodě. Při větru se větrník otáčí a vyluzuje zvuky, které krtka vyženou.

Zápach

Pokud nepomohl hluk a krtek je stále na vaší zahrádce, je možné v boji s ním využít zápach. Chcete li se krtka zbavit, stačí na zahrádce pěstovat česnek, černý bez či túje. Tyto rostliny mají specifický zápach, jenž dokáže krtky vyhnat pryč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *