Jak vybrat záclony a závěsy do menšího bytu?

5/5 - (1 vote)

Plní praktickou i dekorační funkci, navíc bývají pro svou nepřehlédnutelnost dominantním prvkem v bytě. Pomocí záclon a závěsů lze změnit vzhled interiéru a zútulnit domácnost. Špatný výběr naopak může celkový dojem z místnosti zcela zkazit. Jak vybírat tyto bytové textilie do menších bytů, aby dobře sloužily a současně vypadaly co nejlépe?

Bytový textil v malých bytech

Nejčastějším důvodem pro nákup záclon nebo závěsů bývá požadavek na zajištění soukromí nebo nutnost zatemnění proti rannímu či odpolednímu slunci. V malých bytech je nutné s dekoracemi pracovat uvážlivě, protože jejich přebytek může prostor zahltit a následně vypadá interiér opticky ještě menší, než ve skutečnosti je. Vhodnější jsou také studené nebo pastelové barvy, nemusí se vždy jednat o obligátní bílou, ale výrazné barvy malým místnostem neprospívají.

Pro dokonalý vzhled místnosti

A jaké záclony nebo závěsy tedy vybírat? Vhodné jsou vzdušné a lehké materiály světlých odstínů. Nehodí se přílišně ornamentální nebo nařasený dekor, stylověji vypadají jemné květinové nebo abstraktní vzory. Vybrat si lze také materiály zcela bez vzoru, s pruhy, s geometrickými tvary nebo s drobnými lístky a jinými okrasami. Z barev se hodí bílá, béžová, krémová, žlutá nebo různé odstíny pastelově růžové, fialové nebo zelené. Velmi módní barvou je šedá, která se hodí i do moderních interiérů nebo do bytů s industriálním vzhledem.

Pozor na těžké velvetové závěsy

Závěsy mohou sloužit také jako tepelná izolační bariéra, kdy v létě brání přísunu teplého a v zimě naopak mrazivého vzduchu do místnosti. Nejvhodnější je použít pro tyto účely látku typu Black Out s gramáží 250 g/m², ideálně v šedých odstínech, které působí neutrálně. Do malých bytů se nehodí dlouhé velvetové nebo sametové závěsy s bočním řasením a úchytem. Příliš dominantně působí látky s výraznými barvami nebo avantgardními motivy. Délku závěsů je vhodné volit těsně pod parapet, aby se nezabraňovalo přísunu tepla z radiátorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *