Plovoucí podlaha se stala součástí mnoha domácností. Je odolnější a kvalitnější než linoleum, které mělo v minulosti prvenství v pokrytí podlah. Cena plovoucí podlahy je nízká a její položení je velmi rychlé. Především tyto dva důvody přinesly plovoucí podlaze velkou oblibu. Stačí zajít do obchodu, vybrat si plovoucí podlahu a můžeme začít s jejím pokládáním.
Správný název plovoucí podlahy zní laminátová plovoucí podlaha. Pojem „plovoucí podlaha“ se rozšířil především v 90. letech. Takto se nazývají laminátové a dřevěné podlahy poskládané ze sklapovacích nebo lepených lamel. Plovoucí podlaha není nikde spojená s obvodovou stěnou, což přináší značné ztlumení přenosu kročejového hluku.
Při rozhodnutí položit v bytě plovoucí podlahu je nutné dopředu si rozmyslet, zda budeme podlahu pokládat sami, či radši zaplatíme odborníkům. Pokud víme, že plovoucí podlahu budeme pokládat sami, určitě se trápíme otázkou – Jak položit plovoucí podlahu? Položení plovoucí podlahy není složité, když si podlahu položíme sami, ušetříme finance za platbu odborníkům. Před samotnou pokládkou podlahy si musíme ujasnit, jakou kvalitu by měla mít nosná deska podlahy a jak dlouho je na podlahu poskytovaná záruka.
Kvalitu plovoucí podlahy nepoznáme pouhým okem. Plovoucí laminátová podlaha se skládá ze tří vrstev. Jedná se o svrchní vrstvu, nosnou vrstvu a stabilizační vrstvu. Nosné desky laminátových plovoucích podlah jsou IMFD nebo MDF (což jsou středně tvrdé desky), tato kvalita nosných desek není vhodná ke koupi.
Pokud chcete opravdu kvalitní plovoucí podlahu, kupte si plovoucí podlahu s nosnými deskami v kvalitě HDF desky (velmi tvrdé desky). HDF kvalita nosné desky by měla být aspoň 8 milimetrů silná. Plovoucí podlaha totiž neztrácí svou funkčnost poškozením povrchu, ale právě nestabilitou nosné desky. Laminátové plovoucí podlahy v HDF kvalitě nabízejí i ochrannou impregnaci. Impregnace tak zabraňuje bobtnání na hraně desky, která je k němu nejnáchylnější.
Rovněž bychom si měli i ověřit dobu záruky na laminátovou plovoucí podlahu. Prodejce se neváhejte zeptat, jak dlouho poskytuje záruku. Záruka by se měla pohybovat okolo 15 – ti let. Pokud si zakoupíte podlahu se správnou kvalitou nosné desky a správnou délkou záruky, nemáte se při jejím položení čeho obávat.
Jak položit plovoucí podlahu – postup
1. Pozornost při pokládce plovoucí podlahy
Při pokládce plovoucí podlahy se musí dodržet především pracovní postup a podmínky potřebné k položení plovoucí podlahy. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18 – 22 stupni Celsia. Vlhkost vzduchu v místnosti má být v rozmezí 50 – 60 %. Vlhkost zjistíme vlhkoměrem. Tímto zabráníme následnému tvoření spár mezi lamelami a vrzání. Rovněž vlhkost podkladu pro plovoucí podlahu by neměl obsahovat více, jak 2 % zbytkové vlhkosti.
2. Nesmí se vyskytnou žádné hrboly
Podklad pro poležení plovoucí podlahy musí mít zcela rovný povrch. Výčnělky a hrbolky je nutné ubrousit. Prohlubně vyrovnáme samonivelační stěrkou. Rovnost plochy si ověříme tak, že na plochu položíme dvoumetrovou lať. Výškový rozdíl podlahy na tomto povrchu by neměl být větší než 2 milimetry.
3. Umístění folie, aby podlaha neskřípala
Na rovný povrch položíte černou fólii (parozábranu) o tloušťce nejméně 0,15 milimetrů. Tato fólie zaručuje, že lamely do sebe nenatáhnou zbytkovou vlhkost z podkladu.
4. Vytvoření plovoucí podlahy
Potřebujete, aby podlaha plavala. Proto první lamelu umístěte, až 1 cm od okraje, aby vznikla dilatační spára. Dilatační spára zajistí možnost plavání podlahy.
5. Prořezy
Lamely pokládáme od stěny kolmo na dveře směrem k oknu. U stěn musíte lamely ořezat. Částí, kterou uříznete při zakončování jedné řady, začnete řadu další. Každý začátek musí být dlouhý 30 centimetrů. V žádném případě lamely nelepte, pouze je do sebe zaklesněte dle návodu. Pomocí prkýnka a kladívka jej poté opatrně doklepněte.
6. Oříznutí folie
Máme – li položenou plovoucí podlahu v celém pokoji, ořízneme po okrajích přebývající parozábranu.
7. Lištování
Zakončovací lišty upevňujeme montážním lepidlem. U spojů lišty připevníme kolářskými ocelovými hřebíčky s malou hlavičkou.
8. Přechodové lišty
Přechod mezi jednotlivými pokoji a různými podlahovými krytinami zakončíme přechodovou lištou. Použijeme co nejnižší přechodovou lištu.
9. Tmel
Pro dokonalý výsledek použijeme tmel. Tmelem dotmelíme lišty.
Při dodržení všech kroků, jsme si doma položili krásnou plovoucí podlahu, která bude rovněž i kvalitní a funkční.