Běžkování, jako součást lyžování zažívá v posledních letech svůj boom. Běžkování má oproti klasickému sjezdovému lyžování spoustu výhod. Běžkování není tak monotónní, jako klasické sjezdové lyžování. Nemusíte stát dlouhé fronty u přeplněných vleků. Nezažijete přeplněné sjezdovky a bolavé nohy z přeskáčů.
Naopak při běžkování si užijete krásu zimní přírody. Sami si určíte tempo, jak rychle pojedete. Kdo chce, může závodit s větrem o rychlost, nebo se po hřebenech hor prohánět, jen tak pro svou vlastní radost. Můžete běžkovat sami, obklopeni jen krásou přírody, nebo třeba ve dvojících či skupinkách. Záleží jen na vás čemu dáte přednost.
Ovšem, než vyjedete na svých běžkách obdivovat přírodu, je nutné si běžky pořídit. Jak vybrat běžky? Ještě před výběrem konkrétních běžek, bychom si měli pořídit základní vybavení. K základnímu vybavení pro běžkování patří: běžecké lyže s vázáním, běžecké hole, běžecké boty. Nezapomeňte si pořídit i vhodné oblečení.
Běžky vybíráme podle toho, jaký druh běžkování chceme provozovat. Základní typy běžek, tak dělíme do těchto skupin: závodní běžky, sportovní běžky, rekreační běžky, fitness běžky.
Jak vybrat běžky – krok za krokem
1. Typ lyží
Typ lyží si vybereme podle stylu běžkování. Zvolit můžeme klasické, k bruslení a combi. Pokud zvolíme combi lyže, tak jsme získali kombinaci klasických i bruslících běžek. S tímto typem lyží můžete provozovat obojí.
2. Správná výška
Vhodná délka běžek je zásadní. Správnou výšku volíme podle jednoduchého pravidla. Klasické běžky by měly být zhruba o 20 cm delší než je výška běžce. Běžky bruslařské by měly být stejně vysoké, jako běžec. Combi běžky jsou kompromisem mezi výškou klasických běžek a výškou bruslařských běžek.
3. Hmotnost lyžaře
Váha ovlivňuje výběr tvrdosti běžce. Musíme vždy volit tvrdost běžek tak, ať nám je střední část běžky volnější. Tímto tak zabráníme prošlápnutí běžky a získáme i dostatečnou rychlost.
4. Výběr holí
Pro klasické běžkování si pořídíme hole, které nám dosahují pod bradu. v případě bruslařských běžek volíme délku holí až pod nos.
5. Výběr vázaní
S výběrem vhodného vázání nám poradí v obchodě. Existují dva typy vázání, které ovšem nejsou kompatibilní. Vhodnější proto je, nechat si typ vázání stanovit odborníky.
6. Výběr bot
Boty na běžky si vybíráme podle typu vázání a typu běžkování, kterému se chceme věnovat. Boty se konstrukčně od sebe liší. Bruslařské běžky mají bruslařský typ bot. Naopak pro klasické běžkování je vhodné zvolit vysoký zateplený typ boty. V případě combi běžek bychom měli vlastnit oba typy bot.
Při dodržení tohoto postupu vám už nic nebrání v užívání si běžkování.