Vyprat si svetr a zachovat jeho tvar, délku a hlavně také krásu materiálu, není vůbec snadné a určitě se o tom přesvědčila každá z nás. Kolik svetrů jste v pračce stihla za svůj život zničit? Pak si přečtěte rady, jak se takovému poničení vyhnout a jak zachovat svetr co nejdéle krásný. Důležité je to, z jakého materiálu váš svetr je.
Do pračky se mohou dávat všechny svetry, kromě kašmíru a mohéru, které zde ale můžete ždímat. Je třeba ale sledovat pokyny na etiketě, kde se dozvíte, jak svetr správně vyprat. I na pračce pak máte možnost navolit ruční praní a tak není problém, dát svetr do pračky a nastavit ruční praní. Pokud tento program ale na pračce nemáte, tak jej přeperte raději v ruce.
Zcela jistě se vyhněte klasickým pracím prostředkům, ale použijte ty, které jsou na vlnu. Svetry v žádném případě nedávejte do sušičky, ale nechte je volně uschnout. Jak se žehlením? Některé svetry žehlit můžete, ale opět se řiďte pokyny, které na nich jsou uvedeny.
Máte-li svetr z ovčí vlny, tak jej nikdy neždímejte, ale vodu vymačkejte v ručníku a svetr při sušení rozložte vodorovně. To platí i o vlněných věcech. Nikdy je nevěste na šňůry, ale vždy při sušení vodorovně položte, aby se vám svetr nevytahal. Nejnáročnější na údržbu je kašmír a mohér, což jsou přírodní materiály, které jsou ale skutečně kvalitní. O tyto materiály je třeba obzvláště jemná péče.
Svetry, které jsou vyrobeny z těchto materiálů, byste měla po každém nošení vyprat a to nejlépe ve studené vodě, která bude mít maximální teplotu 20 stupňů celsia. V pračce jej pak nechte vyždímat při otáčkách 1000. Nedávejte jej sušit na slunce a sušení opět provádějte jako u jiných svetrů. Položte jej na sušák vodorovně, v žádném případě jej nevěšte. Praní svetrů tedy není nic, co bychom měli podceňovat a to samé pak platí i u jejich sušení. Vždy je třeba zjistit z jakého je svetr materiálu, jakým způsobem jej prát a jak jej pak ve finále vyžehlit, pokud je to možné.