O jménu dítěte se přemýšlí velmi. Často na něj myslíme ještě v době, kdy miminko ani nečekáme, ale v hlavě už se nám rodí myšlenka, jak by se naše dítě mělo jmenovat. Je to totiž velmi důležitý fakt, který dítěti zůstane již na celý život. Hledáme jména, která se nám líbí, jsou zajímavá, a kterými budeme naše dítě oslovovat.
Podle toho, jaké má dítě jméno, se bude také chovat. Jestliže se jedná o jméno přitažlivé a vznešené, pak i vaše dítko bude chtě nechtě svému jménu podléhat a bude se podle něj i chovat. Jméno by mělo být ale takové, aby s příjmením korespondovalo a aby to celé neznělo směšně.
Již od pradávna se traduje nomen omen, což v překladu znamená jméno, znamení. Pokud se zamyslíte, jaká jména byla dávána lidem, kteří něco dokázali, tak zjistíte, že na tom skutečně něco je. Vezměme si třeba našeho božského Káju, nebo kutila Přemka Podlahu, jsou ale i paradoxy, jako je Alena Šeredová. Jméno toho o člověku dokáže prozradit mnoho.
Pokud vaše jméno upoutá pozornost, pak se o vás bude vědět a budete se dobře pamatovat. Mnohem více k zapamatování je třeba Vanessa de Monte, než Jan Novák. Lidé vás budou brát buď jako někoho velmi originálního, nebo jako běžného člověka.
Vliv na jméno má nejen jméno jako takové, ale i pořadí v abecedě. U nás patří mezi neoblíbenější holčičí jména Natálka, Anička, Klárka, Barborka, či Ema a u chlapečků to jsou Honzík, Lukášek, Tomášek, Kubík, nebo Filípek. V našem státě se dávají spíše typicky česká jména, ale můžeme se setkat také s těmi cizími jako je Sofinka, Vanesska, Nelinka, Stefinka, či Tobias, Mathias, Sebastian, nebo Stefan.
Jména by měla ladit nejen s příjmením, ale také se jménem sourozence. Pokud tedy máte doma Kubíka, tak k němu určitě dáte raději jméno Terezka, či Amálka a pokud pak máte doma Vanessku, tak je vhodné k ní vymyslet podobné jméno, třeba Sofinka, nebo Nikolas.