Jak zvládat stres

Rate this post

Jak zvládat stres

Stres na první pohled i přečtení se jedná o slovo složené z pěti písmen. V dnešní společnosti ovšem stres představuje strašáka, který se občas nevyhne žádnému člověku. Společnost žije v moderní rychlé době, kdy je na člověka neustálé vyvíjen tlak. Žije s vědomím, že musí splnit pracovní povinnosti, postarat se o děti, vyřídit potřebné záležitosti na úřadech. Při všech těchto aktivitách působí na osoby stres. Stres se stal velkým problémem dnešní hektické společnosti a postihuje jedince všech věkových kategorií od dětí až po seniory.

Stres se definuje jako stav organismu, který je obecnou odezvou na jakoukoliv výrazně působící zátěž – fyzickou nebo psychickou. Při stresu se spouští obranné mechanismy, které umožňují organizmu přežít vystavení nebezpečí. Jak se tedy stresu bránit a zvládat jej?

Nejlepším způsobem, jak zvládat stres je naučit se rozpoznat, kdy stres přichází. V některých případech pomůže i předvídání stresových situací. Stresové situace jsou náročné situace, o kterých víme, že mohou v životě nastat a obvykle se pro nás nestanou tolika zatěžujícími, jako situace o kterých nevíme, že nastanou. Pokud se nemůžeme na stresovou situaci připravit, je dobré naučit se rozpoznat projevy příchodu stresu. Za první vlaštovky, oznamující příchod stresu můžeme považovat  napětí v ramenou a v krku.

Pokud se naučíme rozpoznat, kdy stres přichází, tak dalším důležitým krokem pro zvládnutí stresu je nalezení postupu, jak se se stresem vyrovnat. Většinou se jedná o změnu způsobu, jakým obvykle na stres reagujeme. Existuje spoustu odborné literatury, která poskytuje rady, jak stres zvládat a jak se s ním vyrovnat.

Ovšem postup, jak zvládneme stres, si můžeme vytvořit i sami. Každý člověk je originál a každý člověk má jiný postup i potřeby pro vyrovnání se stresem. Mezi běžné techniky vyrovnání se stresem patří meditace a relaxace, odpočinek, četba.

Potřebujete-li se inspirovat jak zvládnout stres, můžete se podívat na základní obecný přehled, jak se vypořádat se stresem. Jedná se především o:

  • Sport, meditaci
  • Nelámání si hlavy s věcmi, které nemůžeme změnit (např: počasí, politiku)
  • Věnování se svým vlastním koníčkům
  • Povídání si o svých problémech s lidmi, kterým důvěřujete
  • Práci na řešení konfliktu s jinými lidmi

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *