Jak se zbavit rýmy

Rate this post

rýV období jara, podzimu a zimy nás často trápí rýma. Většinou nás při rýmě trápí plný, ucpaný nos a špatně se nám dýchá. Na řadu přichází otázka: Jak se zbavit rýmy? Když, už na vás rýma dolehla, teče Vám z očí a cítíte se pod psa, nemusíte ihned utíkat k lékaři. Léky na rýmu naleznete i doma ve spíži.

Rýma se většinou objevuje v souvislosti s nachlazením či je přímo způsobená vlivem nákazy. Rýmu způsobuje skupina virů, která je schopná se za určitých podmínek množit. Lékaři rýmu definují jako zánětlivé onemocnění sliznice dutiny nosní. Projevem rýmy jsou zduřelé nosní sliznice, které způsobují omezení průchodnosti nosu. V počátečním stádiu se rýma projevuje vodnatým výtokem z nosu.

Později se vodnatý výtok mění na hlenovitý až hlenovitě hnisavý výtok. Rýma je projevem oslabeného imunitního systému, obzvláště v případě, že probíhá bez zvýšené teploty.

Jak se zbavit rýmy?

Pravidla pro zbavení se rýmy jsou všeobecně známa. Je to především klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin.

Rýma sebou přináší i další komplikace. Při rýmě může nastat i zánět vedlejších nosních dutin, zánět středouší a s tím i spojené poruchy sluchu, ztráta čichu a chuti. Velmi často u rýmy dochází k výskytu nosních polypů, které vedou k tomu, že se rýma může stát chronickou. Při rýmě, která trvá déle, než týden, je vhodné navštívit lékaře.

Jak se zbavit rýmy – konkrétní rady

Jogínské proplachování nosu

Tato metoda je známá už několik tisíc let. Praktikuje se každé ráno po dobu trvání rýmy. Ráno si v koupelně stoupnete k umyvadlu, naberete do dlaně teplou vodu, druhou rukou si ucpete jednu nosní dírku a tou volnou vtáhnete z dlaně co nejvíce teplé vody. Poté to samé provede u druhé nosní dírky. Tento postup opakujete nejméně pětkrát u každé nosní dírky. Zprvu budete mít nepříjemné pocity, ale těch se nebojte. Po dvou dnech se dostaví úleva.

● Propolis

U této metody je důležité zůstat doma v teple a v klidu. Třikrát denně si na kostku cukru nakapete 20 – 25 kapek propolisové tinktury. Propolis pomůže odstranit ucpaný nos a přinese sebou úlevu i od dalších příznaků. Propolis můžete zakoupit v lékárně či v obchodě s včelařskými potřebami.

● Černý bez

Snadná metoda, která nepomáchá jen na rýmu, ale i na nachlazení. K léčbě využijeme čaj z černého bezu. Připravíme ho tak, že celé květenství černého bezu i se stopkami necháme povařit tři minuty v půl litru vody. Po ustálení a scedění se osladí medem a pije se po celý den. Ovšem, abychom si tento čaj mohli připravit, musíme si v létě květenství černého bezu nasbírat a usušit.

● Jitrocelový sirup

Pro užití jitrocelového sirupu, budeme potřebovat jitrocelové listy. Vhodné je proto v období růstu jitrocelů nasbírat si je a usušit. Pro přípravu sirupu budeme potřebovat dvě až pět hrstí jitrocelových listů. Jitrocelové listy zalijeme vodou tak, aby byly ponořené, a necháme 24 hodin odstát. Poté vodu slijeme a přidáme do ní šťávu z vylisovaných listů a zhruba 1 kilo cukru. Poté svaříme do hustoty sirupu.

Máta

Při ucpaném nosu nám k jeho uvolnění pomůže máta. Postačí i mátový čaj, který si uvaříme a poté inhalujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *