Již na první pohled se nám může slovo hobit zdát podivné. Většinu ihned napadne, že se bude jednat o postavu, kterou vytvořil známý spisovatel J. R. Tolkien. Ano je to tak, řeč je o hobitovi. Přímo o díle s názvem Hobit neočekávaná cesta. Jedná se o fantastický náboj, příběh a kouzlo díla.
Hobit neočekávaná cesta je dílo knižní. Postupem času však došlo i k jeho zfilmování. Velkým přínosem díla je, že bylo původně psáno, jako pohádka pro děti. Kniha i film mají velmi srozumitelný děj. Dílo je podáno v krásném vyprávěcím stylu, jelikož se Tolkien při jeho psaní stylizoval do role vypravěče pohádek.
Hobit neočekávaná cesta ve své filmové podobě, je prvním dílem americké triologie o Hobitovi. Film Hobit neočekávaná cesta natočil režisér a producent Peter Jackon. Natáčel se především v různých lokalitách na Novém Zélandu. Určité dějové části filmu byly natočeny ve Stones Street Studios. Natáčelo se naprosto přesně podle knihy J. R. Tolkiena.
Příběh Hobita a jeho neočekávané cesty začíná ve stejný den, jako film Pán prstenů: Společenstvo prstenu. Hobit Bilbo Pytlík začíná psát knihu o výpravě za znovu nárokováním trpasličího království Erebor. Biblo Pytlík se před 60 lety tohoto nárokování zúčastnil. V Ereboru vládl král Thór a ekonomika velmi prosperovala. Do království ovšem vtrhl drak Šmak a vyhnal odtud všechny trpaslíky.
Teprve po uplynutí mnoha let se Thórův vnuk Thorin Pavéza rozhodl získat Erebor zpět. Čaroděj Gandalf Šedý nabídne Bilbovi účast v Thorinově výpravě k Ereboru. Po dlouhém přemlouvání se nakonec Bilbo rozhodl k výpravě připojit. Tak vznikla skupina třinácti trpaslíků a jednoho čaroděje. začíná výprava z Hobitína na východ.
Velice brzy se však ukáže, že trpaslíky sleduje skupina proradného skřeta Aragona. Ten se chce pmstít čarodějovi za svou useknutou ruku. Jednou v noci zajmou Bilba a trpaslíky zlotři. Jen díky listi Bilba je výprava zachráněná. Může pokračovat ve své výpravě dále.
Toto je jen hrubý náznak děje knihy. Pokud chcete vědět, jak to dopadne, není lepší řešení, než si přečíst knihu. Kdo umí číst mezi řádky, velice brzy pochopí, na co chtěl Tolkien sepsáním tohoto díla poukázat. Toliken tímto tichým způsobem poukazoval na tichý protest proti dnešní civilizované společnosti. Nastínil tak, že bychom měli hledat útočiště, klid a mír.
Útočiště představoval Bilbo a jeho obydlí jménem Dno pytle. Temnou stránku naopak reprezentují mágové, skřeti, zlobři. Temnou stránkou je i velký technický pokrok tak typický pro civilizovanou společnost. Jen a jen civilizované společnost dokáže vynalézt hrůzné nástroje a vynálezy.
Je, až s podivem jak fantasticky dokázal Tolkien do svých postav promítnout charaktery lidí. Prostřednictvím vysokých lidí, elfů, čarodějů, skřetů a poukázal na nebezpečí, které dnešnímu světu hrozí. Hobit neočekávaná cesta poukazuje na lidskou chamtivost a hrabivost. Poukazuje na tu skutečnost, že se naše planeta postupně mění na temný Mordor. Mordor je svět skřetů.
Na naší planetě je světem skřetů, svět plný techniky. Technika začíná pomalu vytlačovat vše lidské. Nahrazuje člověka nemyslícími loutkami. Ukazuje změnu věků, před kterou elfové utíkají daleko na západ. Hobit neočekávaná cesta je sice pohádkou, ale dosti poučnou pohádkou.
Postupem času si své čtenáře našla v úplně jiném věkovém spektru. Hobit neočekávaná cesta se tak stala pohádkou pro dospělé. Právě dospělí lidé by se měli zamyslet nad tím, kam dnešní svět spěje.