Pořídili jste si domů morče a rádi byste se o něj co nejlépe starali? Morče je velmi společenské, stejně jako třeba kočka, a tudíž vám po ochočení bude vynikajícím domácím mazlíčkem. Morče je vhodné jako první zvíře, které domu pořídíte svému dítěti. Pokud touží po větším zvířátku, na morčeti si vyzkouší, jaké to je, se o zvířátko starat.
Morče není náročné zvíře a hlavně se vám svými kvíkacími zvuky bude neustále připomínat, takže nehrozí, že byste na něj zapomněli. Morče byste měli mít v kleci, nebo v akváriu. Pokud máte doma ještě nějaké jiné zvíře, pak určitě volte raději klec. Měl by mít svůj domek, jako podestýlku volte staré noviny, piliny a seno. Sehnat se dají i vonné piliny.
K jídlu mu dopřejte zrní, tvrdý chléb, zelené listy od zeleniny, okurku, mrkev, každý den dejte morčeti čerstvou vodu. Venku v létě můžete natrhat travičku a máte-li možnost, nechte morče po ní proběhnout. 2 – 3x do týdne morčeti vyčistěte klec. Zpočátku bude morče velmi plaché a bude před vámi utíkat.
Čím více si jej však bude brát na ruku a mazlit se s ním, tím rychleji k vám najde důvěru a přestane se bát. Mluvte na morče vlídně a mějte jej tam, kde ho nemůže stresovat zbytečný hluk, to znamená na klidném místě. Pokud morče máte na ruce a hladíte jej, vydává spokojené zvuky a kvíká.
Morče miluje různé schovky, pokud jej chováte a mazlíte, stačí mu ukázat vyhrnuté tričko a uvidíte, jak rychle vám morče pod něj zaleze. Je to velmi milý společník, obzvláště pak vhodný k malým dětem. Morčata se dožívají i poměrně dlouho. Moje první morče žilo 12 let a ještě navíc nezemřelo, ale uteklo mi při výběhu na chatě.
S morčetem nemusíte chodit na veterinu, pokud se vyloženě něco neděje, ale chránit byste jej měli před parazity, pokud je venku ve výběhu a to před klíšťaty, výborné účinky má kapka, jež se dává zvířátkům za krk. Morče je schopné přežít zimu i venku v králíkárně, ale pokud máte jen malou možnost vzít jej domu, tak to udělejte.