Bouřka je nepříjemná jak pro nás pro dospělé, tak především pak pro děti, které se jí zákonitě bojí a neví proč se tato situace děje. Silná bouřka způsobuje velké rány a samozřejmě blesky a tak se jí lidé a hlavně pak děti bojí. Jak dítěti vysvětlit, co že se to děje a proč je venku bouřka?
Ujišťujte, klidněte a snažte se udržet pohodu
Pokud je bouřka, snažte se co nejvíce eliminovat blesky a rány. Zatáhněte závěsy, rolety, či žaluzie, aby vaše dítě bylo ušetřeno blesků, zavřete všechna okna a pokud to jde pusťte hlasitěji televizi, nebo hudbu, aby se nebálo hromů.
Vysvětlete, že se bát nemusí, že se jen mraky na nebi perou o hračky, stejně tak, jako to dělá občas i vaše dítě a že když se pak vzteká a propukne ono v pláč, mravenečci a berušky v trávě vidí toto stejně, jako my teď bouřku. Vysvětlete, že mu nic nehrozí, mraky v nebi se jen trošku poperou a pak zas bude klid.
Nebo můžete vysvětlit vašim dětem, že si takto mraky hrají a dělají berany, berany, duc a že nám to připadá ošklivé a strašidelné, ale ve skutečnosti je to jen jejich hra.
Větším dětem pak vysvětlete, že pokud jsou doma, tak se bát nemusí, že jde o přírodní jev, který se bohužel čas od času děje. Je to sice nepříjemné, ale bát se nemusí.
Pokud je bouřka v noci, pak si vezměte své dítě k sobě a objímejte ho, aby se cítilo v bezpečí. Pokud bude s vámi, bude mu lépe, než když se bouřky bude bát samo u sebe v pokojíčku. Vaše náruč dítě určitě uklidní a nebude se až tak bát.
Moje dcera si například dává peřinu přes hlavu a je jí úplně jedno, že je strašně zpocená. Bojí se tak, že to řeší peřinou přes hlavu, ale samozřejmě je vždy u mě.