Kniha nás provází celým životem. S knihou se setkáváme od dětství. Již v batolecím věku nám rodiče předčítají pohádky s knížek. Později nás knihy neminou ve škole. U některých lidí se záliby v knihách promítnou do celého života.
Kniha je sešitý nebo lepený svazek listů popsaný písmem s vazbou a opatřená přebalem. Kniha nám poskytuje různé informace. Dozvídáme se z ní o historii, lékařství, dobrodružstvích. Kniha je zaznamenání určitých událostí a vědomostí v psané podobě. Kniha je mnohdy dobrým společníkem při odpočinku.
Mnoho lidí sní o tom, že napíši svou vlastní knihu. Mezi první jejich myšlenky patří otázka – Jak napsat knihu? V první řadě by lidé, kteří chtějí napsat knihu, měli být vybaveni těmito vlastnostmi i dovednostmi: odhodláním, představivostí, dostatečnou slovní zásobou, kvalitní znalostí gramatiky. Chybět by jim neměl blok a tužka či počítač. V myšlenkách by měli mít téma, o kterém, chtějí knihu napsat.
Jak napsat knihu – užitečné rady
● Před psaním
Ještě než začnete psát svou knihu na papír, nebo do počítače vytvořte si dějovou linii příběhu. Tak bude vědět, čím vaše kniha začne a čím skončí. Tato příprava nevylučuje, že budete v průběhu psaní příběh obohacovat o další myšlenky.
● Prostředí ve kterém budete psát knihu
Vyberte si místo, kde chcete svou knihu psát. Každému člověku vyhovuje prostředí jiné. Někdo upřednostňuje pro psaní klid, samotu a ticho. Naopak najdou si i takoví lidé, kteří rádi píšou v přítomnosti jiných osob nebo při zvuku hudby. Záleží na každém autorovi, jaké prostředí si zvolí. Důležité je mít na paměti, že se autor musí cítit pohodlně a uvolněně.
● Styl psaní
Důležité je rozhodnut se, zda svou knihu chcete psát na papír s tužkou v ruce, nebo na počítači. Výhodnější je psát rovnou do počítače. Obzvláště výhodné je to pro autory, kteří ovládají desetiprstou hmatovou metodu psaní na počítači. Ovšem tužka a papír mají také své kouzlo.
● Téma knihy
Téma si zvolte podle okruhu svého zájmu. Pište jen o tom, co byste chtěli sami číst. Téma musí být takové, aby vyvolalo emoce ve vás i ve čtenářích. Většinou jde o emoce napětí, strachu, vzrušení. Postave téma na své myšlence, kterou čtenáře naprosto očarujete.
● Samotné psaní knihy
Když píšete, svou knihu musíte mít, již originální příběh. Je to základ celé knihy. Buďte odvážní při psaní. Pokud máte talent, je to pro vás jen výhoda. Musíte znát všechny postavy, události i reálie lépe než čtenář. Knihu byste měli psát s prostředí, které znáte, nebo ve kterém žijete. Nikdy nepiště o něčem neznámém. Může se vám stát, že popíšete nesmyslně nějaké události či věci. To nejhorší co při psaní knihy můžete pokazit je napsání nesmyslů. Jakmile knihu dokončíte, několikrát si ji po dopsání přečtěte. Vše nepotřebné odstraňte.
● Obrázky v knize
Je vhodné umístit do knih obrázky. Nejedná se pouze o samoúčelnou ilustraci. Obrázky dodají knize atmosféru, která obklopuje vaše hrdiny. Ilustrace a obrázky vám mohou pomoci vyvolat pocit klidu a uvolnění, nebo můžou vyvolat pocit napětí či strachu.
● Konzultace s odborníkem
Pokud si nejste s něčím při psaní knihy, nebojte se poradit s lidmi, kteří se psaní věnují dlouho a patří mezi uznávané autory knih. Poskytnou vám potřebné rady a text i zhodnotí.
Po dopsání knihy bychom měli několik dní odpočívat. Mozek si v průběhu odpočinku oddechne. Po několika dnech si napsanou knihu znovu přečtěte. Budete, tak mnohem lépe vnímat gramatické chyby a smysl napsaných vět. Poté můžete nalezené chyby opravit.