Infarkt a jak ho poznat

Rate this post

Infarkt a jak ho poznat

Infarkt patří v současné době k jedné z civilizačních nemocí, která postihuje čím dál více mladší populaci. Dnes již není výjimkou, že infarkt může postihnout osobu mladší 25-ti let. Čím je tedy tento fakt způsobený, proč se v několika málo letech infarkt rozšířil? Odpověď na tuto otázku nalezneme v uspěchaném životním stylu, časté změně zaměstnání, výkonu i více zaměstnání současně. Největší vliv na vznik infarktu má především častá konzumace alkoholu, kouření a nedodržování životosprávy.

V obecné rovině se dá konstatovat, že infarkt způsobuje snížení průtoku krve a naprosté ucpání srdeční tepny. Většinou k infarktu dochází při ukládání cholesterolu do cév. Pokud dojde k náhlému a rychlému zúžení tepny, zákonitě tak dochází i ke snížení zásobování srdečního svalu krví a kyslíkem a vznikne infarkt.

Infarkt je velmi náhlá a nebezpečná nemoc, která nejen ohrožuje život, ale v mnoha případech končí smrtí. Často si osoby postižené infarktem myslí, že se nejedná o žádnou závažnou nemoc. Infarkt se dá velice snadno splést i s jinými chorobami. Nejčastěji se infarkt plete s bolestí zad, jež má podobné projevy.

Jak tedy poznat, že se skutečně jedná o infarkt?

Prvním krokem k rozpoznání infarktu je příchod náhlé prudké tupé bolesti za hrudní kostí, která se rozšíří do levé paže a levé ruky. Dalšími projevy infarktu jsou dušnost, nevolnost, nadměrné pocení. Pokud tedy člověk u sebe pozoruje tyto příznaky, neměl by v žádném případě váhat s vyhledáním lékařské pomoci.

Při poznání infarktu může člověku zachránit život i včasná reakce jiných lidí, ať už se jedná o příbuzné, kolegy v práci či náhodné kolemjdoucí. Tyto osoby by měly postupovat následujícím způsobem. Podle příznaků vyhodnotit, zda se jedná o infarkt. Urychleně zavolat záchrannou službu. Do příjezdu záchranné služby, podat dotyčnému aspirin, který obsahuje látku okysličující srdce a zajišťuje činnost srdce, které je závislé na ucpané tepně. Do příjezdu lékařů udržují s pacientem slovní kontakt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *