Rakytník patří mezi zázračné keře, který velmi pozitivně působí na lidské zdraví a dobrou lidskou kondici. Rakytník celkově vylepšuje stav lidského organismu. Je výborným antioxidantem a zároveň má i vysoký obsah vitamínu C. Plody rakytníku obsahují organické kyseliny, pektiny, vzácné silice a éterické oleje.
Rakytník se řadí mezi okrasné keře, které patří do skupiny dřevin. Většinou bývá vysazován na neúrodných půdách, které jsou zdevastované. Rakytník a jeho vysazování se také využívá pro zpevnění břehů. Rakytník využívá i kosmetický průmysl. V posledních letech se rakytník ovšem pěstuje především jako netradiční druh ovoce.
Rakytník pochází z Ruska. Ovšem dnes je již rozšířen po celé Evropě a Asii. Jedná se o větrosnubný opadavý keř. Výška rakytníku se pohybuje okolo 6 metrů a keř má trny. Rakytník je jednopohlavní keř s bílými květy. Zvlášť tak existují samičí a samčí rostliny. Přenos pylu je děje prostřednictvím větru.
Jak pěstovat rakytník? Pěstování rakytníku není složité a zvládne ho pěstovat i úplný začátečník. Výhodou pěstování rakytníku je i fakt, že je odolný proti dešti, větru a mrazu. Rostlinky rakytníku si můžeme koupit v zahradnictví.
Jak pěstovat rakytník – základní znalosti
Aby nám rakytník dobře rostl, vysadíme ho na velmi slunné stanoviště. Slunce rakytník nezbytně potřebuje ke svému růstu. Půdu pro pěstování rakytníku volíme neutrální, případně zásaditou. V žádném případě rakytník nevysazujte do písčité či kamenité půdy. V této půdě rakytník uhyne.
Pro plození plodů bychom měli vysadit dva keře rakytníku. Musíme si pořídit samčí a samičí keř rakytníku. Takto nám bude díky větru docházet k přenosu pylu mezi jednotlivými pohlavími rakytníku. Vzdálenost při výsadbě by měla být kolem 3 metrů. V případě, že rakytník vysazuje do svahu, vzdálenost výsadby bude 2 metry.
Vysazovat musíme dva roky staré sazenice. Sazenice rakytníku vysazujeme i s balem, aby se lépe v půdě uchytili. Po výsadbě rakytník zalijeme. Rodit plody začne rakytník kolem třetího až čtvrtého roku od výsadby. Výhodou při vysazení i pěstování rakytníku je, že tato dřevina netrpí nemocemi ani škůdci.
Pokud nám po výsadbě rakytník urodí plody, můžeme je spotřebovat. Plody sbíráme od druhé poloviny srpna do první poloviny září. Sběr rakytníkových plodů je časově náročný. V čerstvém posbíraném stavu rakytník konzumujeme s medem. Zalití rakytníkových plodů medem, zabraňuje kvašení. Užívat tak můžete takto připravený rakytník, jako prevenci proti různým nemocem.